Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Eugeniusz
Nazwisko: Pacia
Miejsce urodzenia: Gołaczewy
Data urodzenia: 03-02-1928
Imię ojca: Jan
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Inżynier leśnik. Działacz partyjny i państwowy. W 1942 ukończył szkołę podstawową. W czasie 1.11.1943 – 10.01.1945 robotnik w Fabryce Wyrobów Metalowych „Żelazo-Chrom” w Wolbromiu. Od 15.04.1945 do 31.08.1947 ekspedient sklepowy, a nast. pomoc księgowego w Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik” w Wolbromiu. W okresie 1.09.1947 – 30.04.1956 pobierał naukę w Państwowym Gimnazjum Spółdzielczym w Krakowie, dalej w Państwowym Liceum Spółdzielczym w Katowicach, a nast. studiował w Wyższej Szkole Rolniczej (WSR) w Poznaniu. Od 1947 do 1948 w Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. W latach 1948 – 1956 w Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). W 1950 ukończył roczny wieczorowy kurs polityczny dla aktywu ZMP w Katowicach. Od 1951 do 1956 w Zrzeszeniu Studentów Polskich. W latach 1.05.1956 – 31.10.1960 starszy agronom – inspektor w Oddziale Produkcji Roślinnej Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa PWRN w Poznaniu. 26.10.1956 (po odbyciu studiów na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu) uzyskał tytuł magistra inżyniera leśnictwa. Od 1959 w ZSL. W latach 1.11.1960 – 30.09.1968 instruktor rolny, a nast. kierownik Wydziału Ekonomiczno-Rolnego w Wojewódzkim Komitecie ZSL w Poznaniu. Od 1.10.1968 do 31.12.1969 dyrektor Okręgu Centrali Spółdzielni Ogrodniczych w Poznaniu. 8.02.1972 na posiedzeniu plenarnym Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych (WZKR) powierzono mu funkcję Prezesa Zarządu WZKR w Poznaniu, którą pełnił do maja 1975. Był posłem na Sejm PRL VI kadencji (1972–1976). Dnia 1.06.1975 powołany został na stanowisko wojewody leszczyńskiego (funkcję pełnił do 1978).

Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/18287 (dawna: 7518);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Wiceprezes Wojewódzki Komitet Poznań ZSL 01-01-1970 15-02-1972 AAN, KC PZPR, CK XX/18287.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Warszawa 13-06-1978 23-03-1981 AAN, KC PZPR, CK XX/18287;