Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stefan
Nazwisko: Krakowski
Miejsce urodzenia: WARSZAWA
Data urodzenia: 23-03-1926
Imię ojca: Baruch
Imię matki: Maria
Znany/a też jako:
Samuel Erlich
Imiona rodziców: Baruch Miriam


Dodatkowe informacje:

Po likwidacji getta wywieziony do Oświęcimia, następnie do Buchenwaldu. Pseudonim "Brzozowski Władysław" nadany w szkole Departamentu VII MBP (21.08.1949). W życiorysie podał, że latem 1946 został wysłany przez partię do organizacji "Ichud", w której miał za zadanie demaskować znajdujących się w niej "rewizjonistów" (IPN BU 0305/359, k. 16).
W 1945 kurs Wojewódzkiej Szkoły Partyjnej PPR.
Od 6.12.1948 do 1.09.1950 przebywał na urlopie bezpłatnym i bezterminowym. We wniosku z dnia 10.06.1950 znajduje się informacja, iż faktycznie nie pracował w Departamencie VII MBP.
W okresie od 6.10.1949 do 24.06.1951 delegowany przez O II SG WP do pracy w USA, oficjalnie pracował w polskiej delegacji w ONZ.
Z pracy w Z II SG WP skierowany do ASG (słuchacz III kursu fakultetu ogólnowojskowego), a następnie oddelegowany do pełnienia służbę w Inspektoracie Lotnictwa.
Z dniem 10.07.1966 zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy na własną prośbę.
W 1968 wyjechał do Izraela na pobyt stały.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ - 21-08-1947
IPN BU 0305/359, IPN BU 01137/107 3562/2, 1892/V akta osobowe
O II SG WP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI - 07-11-1948
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ IV, SEKCJA XIII MŁODSZY REFERENT - 06-12-1948
O II SG WP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI - 01-09-1950
O II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ II POMOCNIK KIEROWNIKA SEKCJI - 01-07-1951
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ II, WYDZIAŁ III P.O. POMOCNIKA SZEFA - 01-01-1952
Z II SG WP WARSZAWA SEKCJA REZERWY PERSONALNEJ KIEROWNIK SEKCJI - 01-06-1953
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ III, WYDZIAŁ II POMOCNIK SZEFA - 01-02-1954
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ III, WYDZIAŁ I POMOCNIK SZEFA kpt. 01-08-1955 15-10-1956