Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-07-2019 09:24

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Józef
Nazwisko: Niećko
Miejsce urodzenia: Kozłówka, pow. Lubartów
Data urodzenia: 25-03-1891
Imię ojca: Michał
Imię matki: Zuzanna
Dodatkowe informacje:

Pseudonim: "Zgrzebniak", "Józef Zawierucha", "Wawrzek Cepiga", "Szczepan Grabisty", "Walenty Zadrożny", "St. Martnicz", "W.Z"., "St.W.", "J.Z." , "W.C.". Inicjator powstania i w l. 1940-1945 członek konspiracyjnego Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego oraz w l. 1941-1945 pełnomocnik ds. BCh. Od 04.11.1944-12.07.1945 prezes SL „Roch”. W okresie 01-06.1945 członek Rady Jedności Narodowej. Od 07.1945-01.1947 członek NKW PSL. W okresie 12.07.1945-02.02.1947 wiceprezes NKW PSL. 27.03.1947 r. usunięty z PSL. W l. 1945-1947 redaktor pisma „Chłopski Świat”, a w 1947 r. tygodnika „Chłopi i Państwo”. Od 18.04-06.1947 przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, a od 01.06-10.1947 przewodniczący Centralnego Komitetu Lewicy PSL, przekształconego 27.10.1947 r. w Tymczasowy NKW PSL. Od 27.10.1947-26.11.1949 prezes NKW PSL. Od 09-11.1949 wiceprzewodniczący CK Jedności Ruchu Ludowego. Od 30.08.1952-20.11.1953 członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Narodowego. Od 12.1945-01.1947 poseł do Krajowej Rady Narodowej i od 20.11.1952-20.11.1953 na Sejm PRL I kadencji. Zmarł 20.11.1953 r. w Warszawie.
Źródła: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 24; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 269, 270, 272, 306; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 284-286; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego (dalej: RDRL) Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448; Z. Adamowicz, Józef Niećko (1891-1953). Zarys życia i działalności [w:] RDRL, Nr 30, Warszawa 1997, s. 255-290.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Rada Państwa Warszawa 21-05-1948 20-11-1953 CKDRL, sygn. 24; Słownik działaczy ruchu ludowego, s. 284-286.
Prezes Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 20-11-1953 CKDRL, sygn. 24; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 272; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, s. 284-286.