Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zenon
Nazwisko: Nowak
Miejsce urodzenia: Pabianice
Data urodzenia: 27-01-1905
Imię ojca: Walenty
Dodatkowe informacje:

Pseudonimy: "Julek", "Zenek". W latach 1929-1931 na terenie ZSRR występował pod nazwiskiem "Wroński Tadeusz", podczas okupacji i w obozie pracy jako: "Węglew", "Iwan Iwanowicz".
Od 1924 r. w KPP, od 1925 r. w KZMP, od 04.1947 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 10.1932 r. do 06.1938 r. członek KC KPP.
Komendant oddziału Gwardii Robotniczej w Brześciu nad Bugiem 1939-1940.
W okresie: 10.1952-11.1956 oraz 04.1961-02.1972 poseł na Sejm PRL I i III-V kadencji kadencji.
Od 04.1971 r. do 22.12.1977 r. ambasador PRL w Moskwie.
Od 02.1978 r. do 08.1980 r. członek Prezydium OK FJN.
Zmarł 21.08.1980 r. w Warszawie.
Źródła: AAN 237/XXIII-898; AAN CK/X 2056; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Ii Sekretarz KW Poznań PPR 05-1947 1948 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 403.
I Sekretarz KW Katowice PPR 05-1948 10-1948 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 403.
Kierownik Wydział Personalny KC Warszawa PPR 20-10-1948 12-1948 AAN CK/X 2056.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PPR 11-1948 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 403.
Kierownik Wydział Kadr KC Warszawa PZPR 12-1948 04-1950 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 39.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 12-1948 03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 403.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 02-1980 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 403.
Sekretarz KC Warszawa PZPR 10-05-1950 16-03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 263.
Członek Sekretariat Biura Organizacyjnego KC Warszawa PZPR 10-05-1950 03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 249.
Zastępca Członka BP KC Warszawa PZPR 10-05-1950 16-03-1954 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 262; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 74.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 21-11-1952 18-03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 175.
Członek BP KC Warszawa PZPR 17-03-1954 21-10-1956 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 260.
I Zastępca Prezesa Rm Rada Ministrów Warszawa 18-03-1954 24-10-1956 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 174.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 24-10-1956 22-12-1968 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 175.
Przewodniczący CKKP KC Warszawa PZPR 25-11-1968 26-06-1971 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 265.
Prezes Najwyższa Izba Kontroli Warszawa 28-06-1969 22-06-1971 AAN 237/XXIII-898; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 174.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kartoteka członków nieleglanych organizacji Karta E-14/ Data zapisu: 14.XI.77[?] Materiały w Wydz. II Biura "C" Nr 693/X str.16; Członek KC KZMP w 1928 sądzony na terenie Sosnowca za działalność komunistyczną. IPN BU 0298/620 (MSW 693/X)