Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Marian Józef
Nazwisko: Dębogórski
Miejsce urodzenia: Feliksówka, pow. radziechowski
Data urodzenia: 14-03-1922
Imię ojca: Julian
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Prawnik, działacz gospodarczy. W okresie 7.11.1940 – 17.01.1945 referent w Fabryce Cygar w Krakowie. 18.01.1945 – 31.08.1949 kierownik oddziału w wytwórni papierosów Polskiego Monopolu Tytoniowego w Krakowie. W 1945 należał do Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Spożywczego i Cukrowniczego. Od 1.02.1945 do 14.12.1948 w PPS, od 15.12.1948 w szeregach PZPR. Uczęszczał do Liceum Humanistycznego w Krakowie, maturę zdał w 1945. Następnie studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (4.07.1949 uzyskał tytuł mgr. praw). 1.09.1949 – 31.12.1949 kierownik referatu płac w Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego w Warszawie. Od 1.01.1950 starszy inspektor, po kilku miesiącach awansował na naczelnika Wydziału Płac, a od 07.1951 był wicedyrektorem Departamentu Zatrudnienia i Płac w Ministerstwie Przemysłu Rolnego i Spożywczego w Warszawie. 24.08.1955 – 6.08.1956 dyrektor Departamentu Organizacji w Ministerstwie Przemysłu Rolnego i Spożywczego w Warszawie. 7.08.1956 – 31.12.1958 dyrektor Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego w Warszawie. 1.01.1959 – 30.04.1963 dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Tytoniowego w Warszawie. 1.05.1963 – 5.08.1966 dyrektor Zjednoczenia Budowy i Montażu Maszyn Przemysłu Spożywczego „Spomasz” w Warszawie. 6.08.1966 – 14.10.1969 dyrektor naczelny Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego w Warszawie. W okresie 9-21 lutego 1976 brał udział w kursie dla centralnej kadry kierowniczej w Ośrodku Doskonalenia Kadr Kierowniczych przy KC PZPR.
Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/17928 (dawna: 6960);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa POP przy Ministerstwie Przemysłu Rolnego i Spożywczego Warszawa PZPR 04-1951 1956 AAN, KC PZPR, CK XX/17928.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Warszawa 08-10-1969 10-05-1980 AAN, KC PZPR, CK XX/17928; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 205.
.