Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Elżbieta
Nazwisko: Wegner
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 11-05-1950
Imię ojca: Czesław
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Elżbieta Wegner w latach 1980-ch była aktywistką i współpracowniczką konspiracyjnych struktur i wydawnictw NSZZ "Solidarność" w Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie i Krakowie. Między innymi wspomagała konspiracyjne krakowskie "Wydawnictwo Prasowe LAILONIA". Dla sześciu tajnych drukarń tego wydawnictwa Elżbieta Wegner zorganizowała spory magazyn papieru i pasty "Komfort" do sitodruku w bazie terenowej PAN koło Kakonina w Górach Świętokrzyskich (ten magazyn funkcjonował tam przez ok. półtora roku). Okazjonalnie pomagała w pracy ww. drukarni. Pośredniczyła w przesyłaniu i kolportażu konspiracyjnej prasy i wydawnictw z Warszawy do Krakowa, Łodzi i odwrotnie. W latach 1982-1984 jej mieszkanie w Warszawie przy ul. Fabrycznej na Powiślu było punktem kontaktowym i "metą" dla szeregu ukrywających się działaczy „S”.

źródło: relacja Józefa Śreniowskiego - działacza KSS „KOR” i demokratycznej opozycji w PRL, w latach 1982-1984 jednego z kierowników "Wydawnictwa Prasowego LAILONIA".



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
W dniu 11 listopada 1985 Elżbieta Wegner - w latach 1980-ch aktywistka i współpracowniczka konspiracyjnych grup i wydawnictw NSZZ "Solidarność" w Warszawie i Krakowie - została zarejestrowana przez SB z Wydz. III-2 SUSW w Warszawie w kategorii "zabezpieczenie osoby" pod numerem ewidencyjnym 43608. W zachowanych materiałach ewidencyjno-kartotecznych brak zapisów stwierdzających przyczynę tego zainteresowania SB osobą Elżbiety Wegner oraz powód jej rejestracji i obserwacji. W dniu 12 września 1989 sprawę tę zakończono i zdjęto z ewidencji, a jej materiały "zniszczono" z powodu odnotowanego "braku wartości operacyjnej". Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Akta paszportowe KS MO z lat 1967-1983 (o sygnaturze EAWA) zawierają między innymi zapisy stwierdzające, iż w roku 1967 Elżbieta Wegner otrzymała "odmowę" wydania paszportu na "wyjazd do Anglii". Po złożeniu odwołania, Elżbieta Wegner otrzymała ponowną odmowę wydania paszportu. Uzasadnienia czy przyczyn tych decyzji nie zapisano. IPN BU 1010/21518 (EAWA 21518).
.