Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Albin
Nazwisko: Ciesielski
Miejsce urodzenia: Radomsko
Data urodzenia: 11-04-1912
Imię ojca: Jakub
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Albin Ciesielski (ur. w roku 1912) od wiosny roku 1945 do lipca 1946 był żołnierzem antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) na terenie powiatów Radomsko, Częstochowa i Piotrków Trybunalski. Używał pseudonimu "Montwiłł" i drugiego nazwiska: Aleksander Chwastowski. Był dowódcą oddziału S.O.S. w kompanii "Dłuta" KWP w pow. Radomsko. W roku 1946 walczył w szeregach oddziału zbrojnego KWP pod dowództwem kpt. Henryka Glapińskiego pseudonim "Klinga". Albin Ciesielski figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP w Łodzi oraz m.in. PUBP w Radomsku z lat 1945-1947. Zapisano w nich między innymi, iż Albin Ciesielski "Należał do KWP od początku, należał do grupy >Klingi<. Brał udział w wielu napadach terrorystyczno-rabunkowych". Ponadto "dokonał szeregu napadów na członków PPR, ORMO, funkcjonariuszy MO i UB". Zapisano, iż Albin Ciesielski został "aresztowany dn. 1.7.1946 r. przez WUBP Łódź". Po śledztwie UB, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z dnia 17.12.1946 Albin Ciesielski został skazany na karę śmierci. Odnotowano, iż ten "wyrok wykonano" dnia 19.02.1947. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Albin Ciesielski figuruje jako podejrzany wraz z 11 innymi żołnierzami i dowódcami KWP w aktach śledztwa prowadzonego w 1946 roku przez Wydz. Śledczy WUBP w Łodzi przeciwko Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. "Warszyc" i innym, podejrzanym o pełnienie funkcji kierowniczych w nielegalnej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP), nakłanianie do zabójstw funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, żołnierzy KBW i Armii Czerwonej, ataki na posterunki MO, napady rabunkowe oraz nielegalne posiadanie broni palnej, tj. o czyny z art. 86§1 kk WP i innych. Do akt załączono: fotografie sygnalityczne Stanisława Sojczyńskiego i innych osób. IPN Ld PF12/2270 t. 1-3 (7323/III).
Albin Ciesielski figuruje jako oskarżony wraz z 11 innymi żołnierzami i dowódcami KWP w aktach sądowych Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi w sprawie karnej przeciwko Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. "Warszyc" i innym, oskarżonym m.in. o działalność w nielegalnej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, tj. o czyny z art. 86§1 i 2 kk WP i innych. Do tych akt załączono między innymi: oryginały i odpisy odezw KWP, akty zgonu funkcjonariuszy UB i MO, protokoły oględzin zwłok sporządzone w jęz. polskim i rosyjskim, fotografię przedstawiającą mszę polową oddziału KWP, szkice sytuacyjne opatrzone opisem w jęz. rosyjskim. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z dnia 17.12.1946 Albin Ciesielski został skazany na karę śmierci. IPN Ld 6/43 t. 1-2 (Sr. 786/46).
Albin Ciesielski figuruje w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim, okres działalności: 1945-1948, opracowanie nr 279, Łódź 1978". To opracowanie obejmuje głównie kwestionariusze osobowe kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP, w tym Albina Ciesielskiego. IPN Ld 030/279 t. 1-2 (1506/X).
.