Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Janusz Andrzej
Nazwisko: Walewski
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 05-11-1921
Imię ojca: Kazimierz
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Inżynier chemik. Do 1939 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, dalsza nauka na tajnych kompletach. Od 1940 w Liceum Chemicznym w Warszawie, nast. od 1943 w Wyższej Szkole Technicznej aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. W 1945 studiował na Politechnice Warszawskiej. Od maja 1945 na Uniwersytecie Łódzkim, nast. w listopadzie tego roku przeniósł się na Politechnikę Łódzką, którą ukończył 10.12.1946 z tytułem inżyniera chemika. Od 1946 członek NOT (Naczelna Organizacja Techniczna). Praca zawodowa: 21.03.1946 – 15.01.1951 praktykant, asystent ruchu na oddziale kwasu, zastępca kierownika oddziału produkcji, szef wydziału produkcji Zakładów Przemysłu Barwników (ZPB) „Boruta” w Zgierzu. 22.09.1949 przyjęty w poczet kandydatów PZPR. 15.01.1951 – 1.06.1951 kierownik oddziału technicznego w Centralnym Zarządzie Przemysłu Barwników i Półproduktów w Gliwicach. 1.06.1951 – 15.12.1951 kierownik działu budowlano-projektowego ZPB „Boruta” w Zgierzu. 15.12.1951 – 12.1952 zastępca dyrektora ds. naukowo-technicznych i p.o. dyrektora w Instytucie Barwników i Półproduktów Organicznych w Warszawie. 12.1952 – 09.1960 dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Organicznego „Erg” w Warszawie. Zmarł w dniu 2.06.1980.
Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/5833 (dawna: 5835);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Chemicznego Warszawa 12-09-1960 01-1966 AAN, KC PZPR, CK XX/5833;
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 12-01-1966 03-1971 AAN, KC PZPR, CK XX/5833;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Warszawa 17-02-1971 06-1980 AAN, KC PZPR, CK XX/5833; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 193.