Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Sąda
Miejsce urodzenia: Myślenice
Data urodzenia: 21-11-1934
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Bronisława
Dodatkowe informacje:

Inżynier metalurg. W latach 1949 – 1952 kierownik organizacyjny w Zarządzie Szkolnym ZMP w Myślenicach. Od 1952 do 1956 przewodniczący zarządu ZMP przy Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. W okresie 25.06.1957 – 31.12.1957 starszy asystent w Zakładzie Badawczo-Doświadczalnym Huty „Batory” w Chorzowie. 6.06.1958 uzyskał tytuł inżyniera magistra metalurgii na Wydziale Metalurgicznym AGH. 1.01.1958 – 31.07.1964 kierownik Wydziału Kontroli Technicznej Stalowni Huty „Batory” w Chorzowie. Od 18.11.1958 w PZPR (pojawia się też inna data wstąpienia 30.10.1959). 1.08.1964 – 31.03.1968 zastępca kierownika Wydziału Walcowni Bruzdowej w Hucie „Batory” w Chorzowie. Dalej od 1.04.1968 do 31.08.1970 kierownik Wydziału Stalowni. Później 1.09.1970 – 31.12.1970 p.o. zastępcy dyrektora ds. produkcji z oddelegowaniem ds. walcowni. Od 1.01.1971 do 30.09.1972 zastępca dyrektora ds. produkcji w Hucie „Batory”. W okresie 1.01.1972 – 26.11.1973 dyrektor Huty „Jedność” w Siemianowicach Śląskich. Od 27.11.1973 dyrektor techniczny – I zastępca naczelnego dyrektora Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali w Katowicach. W 1973 ukończył 2-letnie Studium Ekonomiczne WUML. 1.12.1975 został zatwierdzony na dyrektora generalnego w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego – I zastępcę naczelnego dyrektora Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali w Katowicach. 12.01.1982 zatwierdzony na pełnomocnika ministra ds. Hutnictwa Żelaza i Stali w Katowicach – 23.10.1987 w wyniku uchwały Sejmu PRL nastąpiły zmiany organizacyjne Ministerstw. Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/12011 (dawna: CK/VII-2402);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa KZ przy Hucie „Batory” Chorzów PZPR 1966 1972 AAN, KC PZPR, CK XX/12011;
Członek Plenum Komitet Miejski Siemianowice Śląskie PZPR 1973 1974 AAN, KC PZPR, CK XX/12011;
Członek Egzekutywa KZ przy Hucie „Jedność” Siemianowice Śląskie PZPR 1973 1974 AAN, KC PZPR, CK XX/12011;
Zastępca Członka Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 27-10-1975 AAN, KC PZPR, CK XX/12011;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Hutnictwa Warszawa 31-03-1976 21-07-1981 AAN, KC PZPR, CK XX/12011;
.