Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Czermak
Miejsce urodzenia: Osiek
Data urodzenia: 24-03-1919
Imię ojca: Józef
Imię matki: Karolina
Dodatkowe informacje:

Inżynier komunikacji. W czasie 1931 – 1937 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1938 ukończył Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, do 1940 udzielał również korepetycji. Następnie od 1940 do 1942 robotnik w przedsiębiorstwie budującym drogi i mosty. W okresie 1942 – 1944 praktykant, a następnie dyżurny ruchu na Kolei Wschodniej „Ostbahn”. Od 10.01.1945 do 11.1945 dyżurny ruchu na stacji PKP, nadal Jasło. W latach 11.1945 – 09.1947 był dyżurnym ruchu, dyspozytorem, a następnie zawiadowcą stacji PKP w Choszcznie i Stargardzie Szczecińskim. Przez krótki czas od początku maja do połowy czerwca 1946 należał do PSL na terenie Choszczna. Od 1947 do 12.1948 członek PPS, od 15.12.1948 w szeregach PZPR. W latach 09.1947 – 10.1949 studiował na Inżynierskim Kursie Ruchu Kolejowego w Politechnice Warszawskiej, tam 14.07.1951 uzyskał tytuł inżyniera komunikacji. Od października do grudnia 1949 był zastępcą zawiadowcy na stacji PKP w Słupsku. Z dniem 5.12.1949 referendarz, od 1.01.1950 starszy radca, dalej od 1.04.1953 naczelnik Wydziału Planowania i Eksploatacji, wreszcie z końcem grudnia 1955 zastępca dyrektora ds. przemysłowo-budowlanych w Departamencie Planowania Ministerstwa Komunikacji w Warszawie. W latach 1.10.1957 – 08.1966 zastępca dyrektora Okręgu Kolei Państwowych w Katowicach. Od 3.08.1966 do 09.1969 dyrektor naczelny Okręgu Kolei Państwowych w Katowicach. W okresie 19.05.1975 – 28.11.1980 był radcą ds. transportu (przedstawicielem Polskich Kolei Państwowych i Polskiej Komunikacji Samochodowej) w Ambasadzie PRL w Moskwie. Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/17.881 (dawna: 6913);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Członka Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 1968 1969 AAN, KC PZPR, CK XX/17.881;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Komunikacji Warszawa 08-09-1969 4-02-1975 AAN, KC PZPR, CK XX/17.881;
.