Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bogdan
Nazwisko: Jamiołkowski
Miejsce urodzenia: Chmielewo
Data urodzenia: 01-01-1950
Imię ojca: Józef
Imię matki: Genowefa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS)/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Gniewni" (nr rej. Os 4290) została założona na członków NSZZ "Solidarność" działających w Zakładzie Urządzeń Radiolokacyjnych (ZUR) "ZURAD" w Ostrowi Mazowieckiej. Prowadzona w okresie 04.08.1983 - 12.12.1985 przez Wydział V WUSW w Ostrołęce/ Pion V RUSW w Ostrowi Mazowieckiej. Bogdan Jamiołkowski rozpracowywany w sprawie jako aktywny działacz "Solidarność" w wyżej wymienionym zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował podziemne struktury "Solidarności", zajmował się kolportażem nielegalnych druków, ulotek i wydawnictw, utrzymywał kontakty z duchowieństwem i członkami Solidarności, wraz z inną osobą przeprowadzał zbiórkę pieniędzy na sztandar "Solidarności", uczestniczył w Mszach Św. w intencji Ojczyzny i w intencji ludzi pracy w Ostrowi Mazowieckiej, w Warszawie i w Częstochowie, spotykał się ks. Jerzym Popiełuszką, a następnie uczestniczył w jego pogrzebie. Rozpracowanie zakończono z powodu "zaniechania destrukcyjnych oddziaływań na załogę". Dalsza kontrola operacyjna Bogdana Jamiołkowskiego miała przebiegać w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego. Akta sprawy krypt. "Gniewni" o sygn. 491/II zostały zniszczone w 1989 roku. Zachował się mikrofilm. IPN BU 01356/153 (491/2) mikrofilm.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Skryci" (nr rej. Os. 4698) prowadzona w okresie 04.06.1984 - 02.09.1985 przez Wydział III WUSW w Ostrołęce. Została założona w związku z działalnością na terenie Ostrowi Mazowieckiej "nieformalnej grupy antysocjalistycznej". Grupa składała się z byłych działaczy Solidarności, zajmowała się drukiem i kolportażem nielegalnych wydawnictw. Bogdan Jamiołkowski został zarejestrowany do sprawy pod nr rej. Os 4700 jako jeden z członków wyżej wymienionej grupy. W latach 1980-1981 był aktywnym działaczem Solidarności w Ostrowi Mazowieckiej, po wprowadzeniu stanu wojennego organizował jej podziemne struktury, uczestniczył w patriotycznych uroczystościach religijnych w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, w Warszawie i w Częstochowie, prowadził zbiórkę pieniędzy na potrzeby Solidarności, kolportował nielegalne wydawnictwa, karykatury antywyborcze dotyczące wyborów do rad narodowych oraz ulotki podpisane przez "Grupę działaczy Solidarności woj. ostrołęckiego". W lutym 1985 z członkami wyżej wymienionej grupy przeprowadzono rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze. Sprawę zakończono w związku z "zaniechaniem wrogiej działalności", a jej materiały złożono do archiwum pod sygn. 483/II. Dalsza kontrola operacyjna członków grupy miała być prowadzona w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego. IPN BU 0983/47 (483/II).
Bogdan Jamiołkowski był rozpracowywany w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE), następnie Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) i ponownie Kwestionariusza Ewidencyjnego krypt."Ślusarz" (nr rej. Os 5750) jako aktywny działacz Solidarności w Ostrowi Mazowieckiej. Był przewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZUR „ZURAD” w Ostrowi Mazowieckiej, prezentował wrogi stosunek do ustroju socjalistycznego i władz PRL, nie brał udziału w wyborach do rad narodowych, nie uczestniczył w pochodach 1- Majowych i innych uroczystościach państwowych, utrzymywał kontakty z działaczami Solidarności oraz z księżmi wspierającymi opozycyjne wobec PRL postawy, uczestniczył w uroczystościach kościelnych i nabożeństwach w intencji ludzi pracy, brał udział w pielgrzymkach ludzi pracy do Warszawy i Częstochowy, w czerwcu 1987 uczestniczył w pielgrzymce do Gdańska na spotkanie z Janem Pawłem II. Kolportował nielegalne druki i wydawnictwa. W 1989 roku był jednym z inicjatorów reaktywowania NSZZ „Solidarność” w ZUR „ZURAD” w Ostrowi Mazowieckiej - pełnił wówczas funkcję zastępcy przewodniczącego Tymczasowej Komisji Zakładowej. Sprawę prowadził pion V RUSW w Ostrowi Mazowieckiej w okresie 26.11.1985 - 26.09.1989. Sprawę zakończono w związku z „niestwierdzeniem wrogiej działalności”. Materiały zarchiwizowano pod sygn. 777/II. Dalsza kontrola operacyjna B. Jamiołkowskiego miała być prowadzona w ramach Sprawy Obiektowej „Ekran”. IPN BU 0983/118 (777/II).
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „Ekran” (nr rej. Os 70) została założona dn. 07.07.1975 w celu operacyjnej ochrony Zakładu Urządzeń Radiolokacyjnych "ZURAD" w Ostrowi Mazowieckiej i Zawistach Dzikich k. Małkini produkującego urządzenia na potrzeby wojska, który zdaniem SB "narażony jest na penetrację wywiadów zachodnich i dyplomatów państw kapitalistycznych". Bogdan Jamiołkowski występuje w sprawie jako pracownik wyżej wymienionego zakładu, figuruje w „wykazie osób utrzymujących kontakty z zagranicą” (utrzymywał kontakt z obywatelami RFN, charakter kontaktów: towarzyski). Sprawę prowadził Wydział III WUSW w Ostrołęce i Pion V RUSW w Ostrowi Mazowieckiej. Materiały zostały w 1989 roku częściowo zniszczone. Prowadzenie sprawy zakończono dn. 06.03.1990 zgodnie z wytycznymi MSW. Akta złożono do archiwum pod sygn. 95/IV. IPN BU 0982/91 (95/IV).
.