Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Florian
Nazwisko: Kniotek
Miejsce urodzenia: Kroczów Mniejszy
Data urodzenia: 23-07-1935
Imię ojca: Józef
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Redaktor”, dot. ks. Floriana Kniotka. Powodem założenia sprawy były informacje uzyskane od TW, według których ks. Florian Kniotek, redaktor pracujący w Wydawnictwie Pallottinum w Poznaniu zamierzał podjąć pracę w polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Ks. Kniotek przebywał wielokrotnie za granicą, gdzie podjął kontakty z ośrodkami uznanymi za wrogie i służące tzw. „dywersji ideologicznej”. Celem rozpracowania ks. Floriana Kniotka było potwierdzenie jego zamiarów i ustalenie kontaktów z ww. ośrodkami. Ks. Florian Kniotek ukończył Wyższe Seminarium Duchowne księży pallotynów. Uzyskał święcenia kapłańskie w 1961 roku. Przez jakiś czas pracował w szpitalach w Poznaniu i Gdańsku jako kapelan. W 1977 roku wyjechał do Francji, gdzie pracował w ośrodku ojców pallotynów w Paryżu. Tam nawiązał szereg kontaktów z przedstawicielami polonii francuskiej i emigrantami z Polski. Do Polski powrócił w roku 1983. Otrzymał wówczas stanowisko redaktora w Pallottinum. Oprócz tego, dzięki znajomości języków: włoskiego, niemieckiego i francuskiego zajął się tłumaczeniem, głównie homilii i encyklik papieża Jana Pawła II. Ks. Florian Kniotek był określany jako przeciwnik ustroju PRL, ale nieprowadzący działalności uznanej za wrogą. 08.04.1986 podczas kontroli granicznej na przejściu granicznym w Kunowicach ujawniono, że ks. Florian Kniotek usiłował wwieść do Polski 27 publikacji bezdebitowych. W związku z tym WUSW w Poznaniu wydał w 03.06.1986 postanowienie o zastrzeżeniu mu wyjazdy za granicę na okres dwóch lat. Podjęto próbę pozyskania ks. Floriana Kniotka, ale przyniosła ona wynik negatywny wskutek jego zdecydowanej odmowy. Sprawa została zakończona 02.04.1987 z uwagi na to, że ustały zagrożenia, dla których została ona wszczęta. Zebrane materiały okazały się niewystarczające do wszczęcia postępowania przygotowawczego. Utrzymano w mocy postanowienie o zastrzeżeniu wyjazdu za granicę do 03.06.1988. IPN Po 08/1867 (12166/II).
Teczka Ewidencji Operacyjnej na Księdza (TEOK) została zarejestrowana przez Wydz. IV KWMO w Poznaniu pod numerem 32192. Materiały prawdopodobnie zniszczono, brak protokołu brakowania akt. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.