Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Marian
Nazwisko: Uchroński
Miejsce urodzenia: brak danych
Data urodzenia: 08-08-1930
Imię ojca: Ludwik
Imię matki: Wiktoria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Marian Uchroński (ur. w sierpniu roku 1930) od roku 1946 do sierpnia 1948 był współpracownikiem, a następnie żołnierzem antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) na terenie powiatów Piotrków Trybunalski i Radomsko. Nosił pseudonim "Orlik". W roku 1948 walczył w szeregach oddziału KWP krypt. >Turbina< pod dowództwem podporucznika Ludwika Danielaka pseudonim "Bojar", "Szatan", "Śmiały". Marian Uchroński figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz kartotekach WUBP w Łodzi i PUBP w Piotrkowie Trybunalskim z lat 1947-1949. Zapisano w nich między innymi, iż Marian Uchroński został "zabity w czasie akcji" grupy operacyjnej UB i oddziału KBW w dniu 15 sierpnia 1948 r. w lasach koło wsi Lubień w powiecie piotrkowskim (w gminie Rozprza). 18-letni wówczas Marian Uchroński zginął w walce - w obronie leśnego schronu i bazy KWP (wraz z nim zginęło wówczas w walce z UB i KBW dwóch innych żołnierzy ww. oddziału KWP: Stanisław Florczak i Bronisław Woźniak). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Marian Uchroński występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami KWP w materiałach operacyjnych PUBP w Piotrkowie Trybunalskim i WUBP w Łodzi z lat 1947-1958 zatytułowanych "Sprawa agenturalno-poszukiwawcza kryptonim "Kowal". Sprawa ta dotyczyła rozpracowania i ujęcia poszukiwanego przez UB dowódcy oddziałów partyzanckich KWP w pow. piotrkowskim - por. Kazimierza Grzybowskiego. Do akt załączono między innymi: odpisy przesłuchań Ludwika Danielaka i fotografie żołnierzy KWP. IPN Ld 084/5 t. 3 (1936/II, 1936/IV).
Marian Uchroński występuje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami KWP w materiałach Wydz. III WUBP w Łodzi z lat 1945-1956 zatytułowanych "Materiały dotyczące rozpracowania obiektowego nielegalnej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie". Materiały te zawierają m.in. odpisy dokumentów wytworzonych przez Konspiracyjne Wojsko Polskie i fotografie kilku dowódców oddziałów KWP. IPN Ld PF78/1 t. 1-6 (506/X).
Marian Uchroński figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami KWP w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim, okres działalności: 1945-1948, opracowanie nr 279, Łódź 1978". To opracowanie obejmuje głównie kwestionariusze osobowe kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP, w tym Mariana Uchrońskiego. IPN Ld 030/279 (1506/X).
.