Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-07-2021 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Gierczak
Miejsce urodzenia: Grabówka
Data urodzenia: 07-04-1918
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:

Członek AL w czasie okupacji.

Wg zapisu na kieleckiej karcie osobowej funkcjonariusza IPN Ki 104/1 S. Gierczyk został starszym referentem PUBP w Białej Podlaskiej 19.10.1949.

W dniu 03.03.1951 otrzymał nagrodę pieniężną "za ofiarne poświęcenie i odwagę, oraz dzielnie zachowanie się w akcji w wyniku, której zlikwidowano krwawych, grasujących przez kilka lat na terenie tutejszego [lubelskiego] województwa bandytów ".


Kursy i szkolenia:

W okresie 01.02.1946 - 20.05.1946 przeszedł V Kurs KW (Kontrwywiadu) przy Centralnej Szkole MBP w Łodzi.

W okresie 11.01.1966 31.03.1966 przeszedł Kurs Doskonalenia Kadr Kierowniczych SB.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP ZAMOŚĆ SEKCJA II WYWIADOWCA 18-12-1944
IPN Ki 103/3507 3742/V akta osobowe i karta
IPN BU 2460/1 k. 240 - karta ewidencyjna
IPN Kr 0171/1 k. 235 - karta ewidencyjna
IPN Lu 028/2547 k. 105 - karta ewidencyjna
PUBP ZAMOŚĆ OCHRONA WARTOWNIK 28-04-1945
PUBP ZAMOŚĆ SEKCJA DO WALKI Z BANDYTYZMEM MŁODSZY REFERENT 06-07-1945
PUBP ZAMOŚĆ GRUPA DO WALKI Z BANDYTYZMEM MŁODSZY REFERENT 01-01-1946
PUBP ZAMOŚĆ SEKCJA DO WALKI Z BANDYTYZMEM REFERENT 24-06-1946
PUBP ZAMOŚĆ REFERAT III STARSZY REFERENT 01-10-1947
PUBP WŁODAWA REFERAT III STARSZY REFERENT 15-04-1948
PUBP BIAŁA PODLASKA KIEROWNICTWO STARSZY REFERENT 19-11-1949
PUBP DĄBROWA TARNOWSKA KIEROWNICTWO STARSZY REFERENT 15-10-1951
PUBP NOWY SĄCZ REFERAT OCHRONY KIEROWNIK RO ELEKTROWNI W ROŻNOWIE 01-05-1952
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA 01-05-1952
MKPO BP WROCŁAW KATEDRA PRZEDMIOTÓW OPERACYJNYCH WYKŁADOWCA 15-12-1953
MKPOBP WROCŁAW KATEDRA PRZEDMIOTÓW POLITYCZNYCH WYKŁADOWCA 01-10-1954
PUdsBP KAMIENNA GÓRA ZASTĘPCA KIEROWNIKA 01-04-1955
WUdsBP KIELCE DO DYSPOZYCJI KIEROWNIKA 27-12-1956
KP MO BUSKO-ZDRÓJ ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA 01-01-1957
KP MO BUSKO-ZDRÓJ I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA 01-04-1967
KW MO KIELCE DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA mjr 01-06-1975 30-09-1975
.