Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Zachariasiewicz
Miejsce urodzenia: Lwów
Data urodzenia: 30-03-1923
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:

Technik poligraf. W latach 1936 - 1939 należał do ZHP na terenie Lwowa, w trakcie działań wojennych był członkiem Ochotniczej Kompanii Harcerskiej. W czasie 20.04.1942 – 1.05.1942 rysownik w Zakładzie Dekoracyjnym w miejscowości Craiova w Rumunii. W tym samym roku ukończył tam Liceum Ogólnokształcące i zdał egzamin dojrzałości. We wrześniu 1945 powrócił do kraju. W okresie od 19.01.1946 do 1.12.1950 rysownik, a następnie kierownik produkcji w Drukarni „Follit” w Krakowie. Od 1946 był zrzeszony w Związku Zawodowym Pracowników Poligrafii. 31.12.949 otrzymał dyplom Szkoły Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 9.12.1950 – 15.09.1970 prezes Spółdzielni Pracy Przemysłu Graficznego „Młoda Gwardia” w Krakowie. W 1961 wstąpił do PZPR, od tego roku był też w Jednostce ds. Ruchu Drogowego ORMO w Krakowie. W 1964 ukończył (zaocznie) Technikum Poligraficzne w Warszawie. Od 16.09.1970 do 1985 był dyrektorem Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca w Krakowie. 28.06.1974 ukończył roczne studium Teorii i Metodyki Propagandy na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu (WUML) przy KW PZPR w Krakowie. Od 1975 był ratownikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. W latach 1983 - 1986 członek Narodowej Rady Kultury.

Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/11.469 (dawna: CK/VII-2682);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa 11-09-1985 27-07-1987 AAN, KC PZPR, CK XX/11.469;
.