Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-05-2024 08:55

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zdzisław Piotr
Nazwisko: Grochowski
Miejsce urodzenia: Tłucznice
Data urodzenia: 28-02-1922
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Germana
Dodatkowe informacje:

Ekonomista rolny, bezpartyjny. W 1939 ukończył Gimnazjum w Pułtusku i zdał małą maturę. Podczas okupacji pracował w gospodarstwie rodziców. W 1946 zdał maturę w tym samym Gimnazjum i wstąpił na Wydział Rolniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Od 1947 do 1948 członek Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, a od 1948 do 1951 przewodniczący koła w Akademickim Związku Młodzieży Polskiej. W 1949 rozpoczął pracę w Wydziale Ekonomiki Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstw Wiejskich jako pracownik ryczałtowy, a od 1.01.1950 w nowo zorganizowanym Instytucie Ekonomiki Rolnej, już jako pracownik etatowy. W 1951 po obronie pracy dyplomowej otrzymał stopień inżyniera rolnika i magistra nauk agrotechnicznych. W latach 1952 – 1956 słuchacz w studium aspiranckim przy Instytucie Ekonomiki Rolnej. Od 1957 do 1965 był kierownikiem Pracowni Ekonomiki Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych (RSP) w Zakładzie Ekonomiki i Organizacji RSP, a następnie kierownikiem Pracowni Kontroli i Opłacalności Produkcji Rolnej w Zakładzie Ogólnej Ekonomiki Rolnictwa (od 1968 kierownik tego Zakładu). W 1958 uzyskał tam tytuł doktora nauk ekonomicznych, natomiast w 1962 habilitował się na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. W 1972 Rada Państwa PRL nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego, a 3.02.1977 profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych. W 1974 Minister Rolnictwa powołał go na zastępcę dyrektora ds. naukowych w Instytucie Ekonomiki Rolnej. W latach 1975 – 1977 zastępca przewodniczącego Komitetu Organizacji Produkcji Rolnej i Gospodarki Żywnościowej PAN, a od 1978 przewodniczący tego Komitetu.

Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/11.477 (dawna: CK/VII-2690);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Rolnictwa Warszawa 13-12-1980 11-08-1981 AAN, KC PZPR, CK XX/11.477;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Warszawa 17-08-1981 13-07-1983 AAN, KC PZPR, CK XX/11.477;
.