Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Kakowski
Miejsce urodzenia: Dzielin gm. Chojnowo
Data urodzenia: 11-12-1898
Imię ojca: Józef
Imię matki: Agata
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Kakowski (ur. w grudniu 1898) od roku 1940 do 1945 był żołnierzem ZWZ-AK-ROAK w powiecie przasnyskim, m.in. dowodził konspiracyjną placówką AK na terenie ówczesnej gminy Chojnowo i był tam dowódcą plutonu. W tych latach używał pseud. "Jastrząb". Od stycznia 1945 prowadził antykomunistyczną działalność niepodległościową w ramach obwodu Przasnysz w Ruchu Oporu Armii Krajowej krypt. „Las”. Jesienią 1946, po rozbiciu przasnyskiego ROAK przez UB i KBW, Stanisław Kakowski "przeszedł razem ze swoim plutonem" do konspiracyjnych struktur Okręgu XVI Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), działał między innymi w ramach oddziału NZW po dowództwem Edwarda Dobrzyńskiego "Orzyca”. Od jesieni 1948 chorąży Stanisław Kakowski pseud. "Kaźmierczuk" działał w konspiracyjnych strukturach NZW podległych komendzie st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza pseud. "Rój" - na terenie powiatów Przasnysz, Mława i sąsiednich. Od jesieni 1949 do października 1951 dowodził jednym ze zbrojnych pododdziałów / patroli oddziału "Roja". Stanisław Kakowski figuruje w zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP w Warszawie i PUBP w Przasnyszu z lat 1947-1951. Zapisano w nich między innymi, iż Stanisław Kakowski w latach 1948-1950 "brał udział w licznych napadach terrorystyczno-rabunkowych na terenie powiatów Przasnysz i Mława" i w dniu 14 października 1951 został "zabity w czasie likwidacji bandy", tj. w obławie grupy operacyjnej UB i oddziału KBW we wsi Kadzielnia pow. Przasnysz. 53-letni wówczas Stanisław Kakowski poległ w walce z KBW i UB, wraz z nim poległo w tej walce jego dwóch podkomendnych: jego syn Henryk Kakowski pseud. "Herkules" oraz Jerzy Miączyński pseud. "Bohun". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Stanisław Kakowski figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach WUBP w Warszawie z lat 1950-1952 zatytułowanych "Kakowski Stanisław". Akta te obejmują m.in. protokoły przesłuchań osób "podejrzanych" i świadków oraz doniesienia kilku tajnych informatorów UB. W dokumencie PUBP w Przasnyszu zatytułowanym "charakterystyka" (z dnia 5.01.1951 r.) zapisano między innymi, że Stanisław Kakowski "w terenie gminy Chojnowo od roku 1946 podlegał pod działalność bandy >Orzyca< [st. sierż. Edwarda Dobrzyńskiego]", a od roku 1948 komendzie Mieczysława Dziemieszkiewicza pseud. "Rój". Zanotowano, iż Stanisław Kakowski "jest komendantem bojówki w liczbie 8-miu i zarazem komendantem powiatowym NZW na pow. Przasnysz" (mianowanym przez "Roja"). W kolejnej "charakterystyce" (z dnia 29.02.1951) zapisano między innymi, że Stanisław Kakowski od roku 1948 "organizuje siatki i meliny dla bandy >Roja<, przeprowadza wywiady i przygotowuje dla >Roja< napady". Ponadto "rozszerza wrogą propagandę o spółdzielniach produkcyjnych". IPN BU 0203/1682 (27192/II).
Stanisław Kakowski figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach WUBP w Warszawie z lat 1950-1951 zatytułowanych "Miączyński Włodzimierz i inni". Akta te obejmują m.in. notatki funkcjonariuszy UB, protokoły przesłuchań osób "podejrzanych" i świadków oraz doniesienia kilku tajnych informatorów UB. IPN BU 0207/5313 (15674/III).
Stanisław Kakowski występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach KW MO w Warszawie z lat 1946-1989 zatytułowanych "Charakterystyka Nr 64". Ta charakterystyka dot. Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - Okręgu Warszawskiego nr XVI krypt. "Mazowsze"/ "Orzeł". Materiały UB z lat 1940-ch i 1950-ch dot. tego okręgu NZW zostały opracowane w latach 1978-1989 przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO/ Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Warszawie na potrzeby Wydziału II Biura "C" MSW. Obejmują one m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W kwestionariuszu nr 64 (dot. Stanisława Kakowskiego) zapisano między innymi, iż Stanisław Kakowski i jego "bojówka" brali udział "w licznych napadach terrorystyczno-rabunkowych na terenie b. powiatów Przasnysz i Mława" i w dniu 14 października 1951 Stanisław Kakowski został "zabity w zabudowaniach Pszczółkowskiego we wsi Kadzielnia pow. Przasnysz w czasie likwidacji bandy i w akcji zbrojnej", tj. w obławie grupy operacyjnej UB i oddziału KBW. IPN BU 0180/80 t. 1-22 (Charakterystyka Nr 64).
.