Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bolesław
Nazwisko: Kulesza
Miejsce urodzenia: Wiśniewo gm. Zambrów
Data urodzenia: 20-08-1927
Imię ojca: Walenty
Imię matki: Józefa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Bolesław Kulesza (ur. w sierpniu 1927) od lata 1945 do kwietnia 1947 był początkowo "członkiem nielegalnej organizacji WiN" i żołnierzem oddziału WiN dowodzonego przez por. Albina Gąsiewskiego pseud. „Mikołaj”. Następnie (od maja 1947) był żołnierzem niepodległościowego oddziału pod dowództwem por. Jana Kmiołka pseud. „Wir” i okręgowej komendy antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Ostrów Maz., Pułtusk, Ostrołęka i sąsiednich. Bolesław Kulesza nosił pseudonimy "Pomsta" i "Mietek". Figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP w Warszawie i PUBP w Pułtusku z lat 1946-1950. Zapisano w nich między innymi, iż Bolesław Kulesza "uczestniczył w licznych napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku i zbrojnych akcjach przeciwko UB i MO". Zanotowano, iż Bolesław Kulesza został "zabity w akcji" grupy operacyjnej UB i oddziałów KBW w dniu 12 czerwca 1949 w kolonii Zamłynie, gmina Długosiodło, w powiecie Ostrów Maz. (w zasadzce i obławie wojsk KBW i funkcjonariuszy UB). Wraz z niespełna 22-letnim sierż. Bolesławem Kuleszą poległo wówczas w walce z UB i KBW dwóch innych żołnierzy NZW: komendant pow. krypt. "Tatry" NZW Zygmunt Dąbkowski pseud. „Wstęga”, „Wojtek” i sierż. Kazimierz Ampulski pseud. „Tęcza”, "Benek". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Bolesław Kulesza figuruje wraz z wieloma innymi żołnierzami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w obszernych aktach WUBP w Warszawie z lat 1947-1951 zarejestrowanych jako Sprawa Operacyjna kryptonim "Lancet". Sprawa ta dotyczyła rozpracowania przez UB i zlikwidowania oddziału NZW pod dowództwem por. Jana Kmiołka pseud. "Wir" - działającego na terenie powiatu pułtuskiego, ostrowskiego i powiatów sąsiednich w latach 1947-1951. IPN BU 0207/6083 (17090/III).
.