Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Kierzek
Miejsce urodzenia: Września
Data urodzenia: 10-02-1954
Imię ojca: Tadeusz
Imię matki: Danuta
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jerzy Kierzek od 26.10.1981 został objęty działaniami operacyjnymi w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) kryptonim "Geodeta" nr rejestr. 31894 prowadzonego przez KPMO/ RUSW we Wrześni. Inwigilowany prze SB w związku z pełnieniem przez niego funkcji przewodniczącego Zarządu Gminnego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrześni. W/w był również członkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ „Solidarność” w Poznaniu. W toku prowadzenia sprawy nie uzyskano informacji świadczących o działalności Jerzego Kierzka w podziemnych strukturach „Solidarność” po wprowadzeniu stanu wojennego. Ustalono jedynie, że Jerzy Kierzek brał udział w spotkaniach byłych członków „Solidarności” oraz mszach intencyjnych organizowanych przez oo. Paulinów w Biechowie w ramach duszpasterstwa rolników. W związku z legalizacją „Solidarności” 26.09.1989 zaprzestano dalszego prowadzenia kwestionariusza ewidencyjnego i materiały złożono do archiwum pod sygnaturą 12872/II. IPN Po 08/2223 (12872/II).
Dokumentacja dotyczy osób, pozostających w zainteresowaniu Wydział II KWMO/WUSW we Wrocławiu. Materiały zawierają notatki służbowe, karty sprawdzeń i korespondencję z innymi jednostkami resortu spraw wewnętrznych dotyczące osób, które wyjechały na pobyt czasowy za granicę i odmówiły powrotu do kraju, osób planujących nielegalnie pozostać za granicą oraz osób, które powróciły do kraju po przedłużonym pobycie za granicą. W aktach znajdują się zapisy odnoszące się m.in.: do osoby Jerzego Kierzka notatka służbowa wykonana 12.07.1978 przez Wydział II KWMO we Wrocławiu. W notatce wymieniono członków rodziny Jerzego Kierzka zamieszkałych w kraju. W 1977 roku w/w wyjechał do RFN na 10 dni, ale do 10.06.1978 nie wrócił do kraju. W aktach znajduje się również notatka służbowa sporządzona 19.06.1979, w której wymieniono członków rodziny Jerzego Kierzka zamieszkałych w kraju, ponadto Służba Bezpieczeństwa ustaliła, że nie posiadał on rodziny za granicą. Z materiałów wynika, iż w/w do grudnia 1978 przebywał w RFN. IPN Wr 054/827/22 (282/909).
.