Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Antoni
Nazwisko: Karaś
Miejsce urodzenia: Kazimierz
Data urodzenia: 25-12-1932
Imię ojca: Kacper
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:

Ekonomista i dyplomata. W 1946 ukończył Publiczną Szkołę Powszechną w Kazimierzu. W latach 1946 – 1949 uczęszczał do Państwowego Męskiego Gimnazjum Handlowego w Sosnowcu, a dalej do 1951 do Państwowego Liceum Administracyjno-Gospodarczego w Sosnowcu. W 1951 został przyjęty na Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. Po ukończeniu w 1954 studiów pierwszego stopnia zapisał się na Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS) w Warszawie, gdzie 1.12.1956 uzyskał dyplom magistra ekonomii. Od 1955 do 1962 pracował jako radca, starszy radca oraz naczelnik wydziału w Ministerstwie Handlu Zagranicznego (MHZ). W 1959 wstąpił do PZPR. W okresie 10.1962 – 10.1967 handlowy attaché w Biurze Radcy Handlowego przy Ambasadzie PRL w Paryżu. Od 10.1967 wicedyrektor Departamentu Obrotu Towarowego, a od 04.1971 do 06.1972 dyrektor Departamentu Traktatów III i IV w MHZ. W czasie 29.06.1972 – 24.05.1977 ambasador PRL w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej z jednoczesną akredytacją w Mauretanii. Od 27.02.1978 do 06.1978 prezes Zrzeszenia „Agropol” w randze dyrektora generalnego w Ministerstwie Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej. W sierpniu 1985 zatwierdzono wniosek o powołanie go na stanowisko radcy handlowego przy Ambasadzie PRL w Brukseli.
Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/14.855 (dawna: CK/VIII-1285);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
II Sekretarz POP przy Ambasadzie PRL Paryż PZPR 1964 1966 AAN, KC PZPR, CK XX/14855;
I Sekretarz KZ przy Ministerstwie Handlu Zagranicznego Warszawa PZPR 1968 1972 AAN, KC PZPR, CK XX/14855;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Warszawa 13-06-1978 10-08-1981 AAN, KC PZPR, CK XX/14855;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Handlu Zagranicznego Warszawa 10-08-1981 5-09-1985 AAN, KC PZPR, CK XX/14855;
.