Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Roman
Nazwisko: Wąsowicz
Miejsce urodzenia: Starowola
Data urodzenia: 03-05-1933
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Feliksa
Dodatkowe informacje:

Brak jakichkolwiek informacji o współpracy  Pana Romana Wąsowicza ze Służbami Bepieczeństwa.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta śledztwa prowadzonego przez PUBP w Kłodzku w roku 1951 w sprawie przynależności grupy osób do nielegalnej organizacji. Romanowi Wąsowiczowi postawiono zarzut zorganizowania nielegalnej organizacji młodzieżowej. Sprawę zakończono sporządzeniem aktu oskarżenia i jego przekazaniem do Wojskowej Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu. IPN Wr 039/7397 (18489/III).
Akta nadzoru Wojskowej Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu nad śledztwem prowadzonym przez PUBP w Kłodzku dot. udziału, m.in. Romana Wąsowicza, w "nielegalnej organizacji mającej na celu usunięcie przemocą ustanowionych organów władzy zwierzchniej Narodu oraz zagarnięcie ich władzy". W dniu 27.06.1951 prokurator wojskowy zatwierdził akt oskarżenia sporządzony przez oficera śledczego PUBP w Kłodzku i skierował go do Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu. IPN Wr 155/564 (Pr II 110/51).
Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu z dnia 26.07.1951 Roman Wąsowicz został uznany winnym tego, że "w okresie od początku lutego do 27.02.1951 r. tj. do chwili zatrzymania na terenie S.P.P. w Ludwikowicach, pow. Kłodzko, działając w zamiarze usunięcia i zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego zorganizował nielegalną organizację, w której pełnił funkcję komendanta, przy czym działalność jego przejawiała się w kierowaniu całokształtem działalności organizacyjnej, w prowadzeniu zebrań organizacyjnych i wydawaniu poleceń", i skazany na 7 lat więzienia oraz utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na 4 lata i utratę całego mienia. Na poczet orzeczonej kary zaliczono okres tymczasowego aresztowania. Postanowieniem z dnia 28.08.1951 Najwyższy Sąd Wojskowy zmienił sentencję wyroku WSR we Wrocławiu i nadał jej następujące brzmienie: Wąsowicz Roman s. Władysława winien jest, iż w okresie od początku lutego do 27 lutego 1951 r. na terenie Szkoły Przysposobienia Przemysłowego w Ludwikowicach pow. Kłodzko czynił przygotowania do zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego organizując nielegalną organizację oraz określając jej zadania na przyszłość w szczególności w pewnym okresie dokonywanie na padów na spółdzielnie i organa bezpieczeństwa, w późniejszym zaś przystąpienie do walki z ustrojem Polski Ludowej łącznie z bandami działającymi na terenie woj. Białostockiego". Równocześnie ww. złagodzono karę więzienia do 2 lat więzienia z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 1 roku i przepadkiem mienia. Postanowieniem o zastosowaniu amnestii z 08.12.1952 Wojskowy Prokurator Rejonowy we Wrocławiu darował Romanowi Wąsowiczowi orzeczoną karę więzienia i wydał nakaz jego zwolnienia (znak akt W 872/51). Karę pozbawienia wolności ww. odbywał w Więzieniu w Kłodzku oraz Ośrodku Pracy w Jaroszowie, skąd został zwolniony 12.12.1952. IPN Wr 21/4556 (Sr 344/51).
Dnia 13.10.1956 Wydz. III WUdsBP we Wrocławiu złożył w archiwum 1 teczkę akt dot. Romana Wąsowicza. Brak możliwości ustalenia charakteru sprawy. Materiały o sygn. 82221/II zniszczono w 1965 roku. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Opracowanie wewnątrzresortowe-faktologia sporządzone przez Wydz. "C" KW MO we Wrocławiu w roku 1977. Charakterystyka "młodzieżowej reakcyjnej organizacji bez nazwy, działającej w 1951 roku w pow. Kłodzko woj. wrocławskie". Roman Wąsowicz występuje w materiałach jako inspirator jej utworzenia oraz dowódca. IPN Wr 049/235 (F-238).
.