Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Ludwik
Nazwisko: Kut
Miejsce urodzenia: Zawadka pow. Strzyżów
Data urodzenia: 17-11-1919
Imię ojca: Jan
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Ludwik Kut (ur. w listopadzie 1919 r.) od października 1949 był żołnierzem antykomunistycznego oddziału zbrojnego pod dowództwem Józefa Cieśli pseudonim "Topór" - działającego od wiosny 1949 na terenie powiatów Strzyżów, Jasło i Krosno (trzon tego oddziału stanowili byli żołnierze i konspiratorzy z Batalionów Chłopskich z lat 1943-1945). Od października 1949 do lata 1955 Ludwik Kut aktywnie uczestniczył w akcjach zaopatrzeniowych i zbrojnych ww. oddziału. Ludwik Kut figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP i KW MO w Rzeszowie i PUBP w Strzyżowie oraz PUBP w Krośnie z lat 1950-1956. Zapisano w nich między innymi, że Ludwik Kut "do 1956 roku brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią, należał do bandy terrorystyczno-rabunkowej pod dowództwem Cieśli Józefa, brał udział w zabójstwie pracownika UB (...) [6 maja 1950 r.] i w postrzeleniu (...) [innego funkcjonariusza UB] z Gorlic". W kartotekach zanotowano także, iż Ludwik Kut został "zabity w czasie akcji" (grupy operacyjnej UB i MO) w dniu 25 lutego 1956 we wsi Szufnarowa pow. Strzyżów (w obławie funkcjonariuszy PUBP i MO na czterech ostatnich żołnierzy z oddziału Józefa Cieśli pseud. "Topór"). Na innej karcie zapisano, iż Ludwik Kut "w 1956 roku został zastrzelony podczas likwidacji bandy" (w zabudowaniach Marii Król w Szufnarowej). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Ludwik Kut figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach Sprawy Agenturalnej na grupę o krypt. "Gangster" i "Szpaki". Sprawa ta została zarejestrowana najpierw w roku 1953, a następnie dn. 11.06.1955 przez UB z Wydz. III WUBP/ WUdsBP w Rzeszowie i dot. rozpracowania i likwidacji konspiracyjnej grupy Józefa Cieśli pseud. "Topór". Materiały te dotyczą rozpracowania i inwigilacji rodzin i znajomych Józefa Cieśli, a także Ludwika Kuta, Władysława Zamorskiego, Władysława Dziedzica i innych żołnierzy i współpracowników oddziału. Akta te zawierają m.in. liczne sprawozdania, meldunki i notatki funkcjonariuszy UB i MO oraz doniesienia tajnych informatorów UB. IPN Rz 043/406 t. 1-11 (13991/II).
Ludwik Kut figuruje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia z terenu powiatów Krosno, Strzyżów, Jasło i Ropczyce w aktach Wydz. "C" KW MO w Rzeszowie zatytułowanych "Charakterystyka faktologii nr 20" dot. oddziału pod dowództwem Józefa Cieśli vel Sobczak pseud. "Topór" działającego od wiosny 1949 do lutego 1956 na terenie powiatów Strzyżów, Jasło i Krosno. Akta te zawierają przede wszystkim: opis ww. oddziału, kwestionariusze osobowe członków i pomocników oddziału, w tym Ludwika Kuta, karty ich akcji zbrojnych, karty broni i tzw. karty na czyny przestępcze. Materiały te zostały opracowane w latach 1974-1975 na podstawie akt UB i MO z lat 1949-1956. IPN Rz 05/38 (CHF-20), IPN Rz 0172/21/J (CHF-20) mikrofilm.
.