Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Kwiedorowicz
Miejsce urodzenia: Zielona Buda gm. Łubowo k. Mariampola
Data urodzenia: --1916
Kraj urodzenia: Polska, od roku 1921 Litwa
Imię ojca: Adam
Imię matki: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Antoni Kwiedorowicz (ur. w roku 1916 w okolicy Mariampola w rodzinie litewskiej) od roku 1943 był żołnierzem antysowieckiej partyzantki litewskiej, od jesieni 1945 wraz z innymi członkami tej partyzantki działał także we wschodnich gminach powiatu suwalskiego, od 1946 współpracował z WiN. W latach 1949-1952 Antoni Kwiedorowicz pseudonim "Stryjek", "Lis" walczył z komunistycznymi władzami i UB w szeregach partyzanckiego oddziału pod dowództwem Jana Sadowskiego pseud. "Blady" i Piotra Burdyna pseud. „Edward”, "Poręba" na terenie powiatów Suwałki i Augustów. Od połowy kwietnia 1952, po rozbiciu przez UB i KBW ww. oddziału, na terenach Puszczy Augustowskiej sam dowodził grupą sześciu ocalałych partyzantów. Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis", "Stryjek", figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP i KW MO w Białymstoku, PUBP w Augustowie i PUBP w Suwałkach z lat 1947-1955. Zapisano w nich między innymi, że Antoni Kwiedorowicz "Dnia 18 XII 1949 r. przyłączył się do bandy >Bladego<. Brał udział w zabójstwach i napadach do czasu likwidacji bandy >Bladego< i >Poręby<, tj. do 9 IV 1952 r. Od tego czasu sam objął dowództwo nad ocalałymi bandytami. Zabity przez grupę operacyjną KBW dnia 2 X 1954 r.". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis", "Stryjek" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi partyzantami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach WUBP w Białymstoku z lat 1950-1954 zatytułowanych "Sprawa krypt. >Sosna<. Sprawa ta dot. operacyjnego rozpracowania członków oddziału pod dowództwem Antoniego Kwiedorowicza ps. "Lis" - działającego w latach 1952-1954 na terenie powiatu Augustów i pow. Sokółka. Akta te zawierają między innymi: plany i raporty UB dot. operacyjnego rozpracowania oddziału Antoniego Kwiedorowicza, charakterystykę oddziału pod dowództwem Jana Sadowskiego pseud. "Blady", plan "operacyjno-agencyjnego rozpracowania" oddziału pod dowództwem Piotra Burdyna pseud. "Poręba", charakterystykę oddziału pod dowództwem Stanisława Orłowskiego pseud. "Piorun", raport o wszczęciu operacyjnego rozpracowania oddziału pod dowództwem Antoniego Kwiedorowicza pseud. "Lis" (rozpracowania krypt. "Sosna"), protokoły przesłuchań żołnierza ww. oddziałów - Edmunda Krysiuka pseud. "Lot". IPN Bi 011/56 t. 1-2 (192/IV).
Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis", "Stryjek" figuruje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi partyzantami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach KW MO w Białymstoku z lat 1975-1981 zatytułowanych "Banda >Bladego<" ("Charakterystyka nr 10"). To opracowanie Wydz. "C" KW MO w Białymstoku powstało na podstawie akt UB i MO z lat 1946-1955 i dotyczyło działalności i członków antykomunistycznego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Jana Sadowskiego pseud. "Blady" i Piotra Burdyna pseud. „Edward”, "Poręba" - działającego na terenie powiatów Suwałki, Gołdap i Augustów w okresie od maja 1949 do kwietnia 1952. Dotyczyło także tzw. "grupy Lisa", tj. kilkuosobowej grupy partyzantów pod dowództwem Antoniego Kwiedorowicza pseud. "Lis", działającej na terenie powiatu Augustów i pow. Sokółka w okresie od połowy kwietnia 1952 do października 1954. To opracowanie obejmuje następujące rodzaje dokumentów: charakterystykę ww. oddziału, kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników oddziału, korespondencję jednostek UB, notatki funkcjonariuszy, karty E-15. Zapisano między innymi, iż "przez okres od kwietnia 1952 r. do września 1954 banda >Lisa< dokonała łącznie 21 zbrojnych napadów terrorystyczno-rabunkowych". IPN BU 0177/10 t. 1 (Charakterystyka nr 10, p. 49).
Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis", "Stryjek" figuruje wraz z kilkoma innymi partyzantami i kilkudziesięcioma współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach WUBP w Białymstoku z lat 1948-1954 zatytułowanych "Zbiór dokumentów z akt kontrolno-śledczych dot. Kwiedorowicz Antoni pseud. "Stryjek / Łapa/ Lis", imię ojca: Adam, ur. 1916 r.". Sprawa ta dot. poszukiwań i rozpracowania Antoniego Kwiedorowicza pseud. "Lis" - działającego w latach 1952-1954 na terenie powiatu Augustów i pow. Sokółka. Akta te zawierają między innymi: plany i raporty UB dot. operacyjnego rozpracowania konspiracyjnej grupy Antoniego Kwiedorowicza i jej członków, korespondencję kilku jednostek UB oraz doniesienia kilku tajnych informatorów i agentów UB. W tych aktach zamieszczono także między innymi wykaz 29 "meliniarzy z terenu pow. suwalskiego, u których ukrywał się Kwiedorowicz Antoni (...)". Ten "wykaz meliniarzy" został przygotowany dn. 12 listopada 1952 w Wydz. III WUBP w Białymstoku. IPN Bi 07/1484 (2245/III).
Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis", "Stryjek" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi partyzantami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach KW MO w Białymstoku z roku 1976 zatytułowanych "Charakterystyka nr 11". To opracowanie Wydz. "C" KW MO w Białymstoku powstało na podstawie akt UB i MO z lat 1947-1955 i dotyczy działalności i członków antykomunistycznego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Jana Sadowskiego pseud. "Blady" i następnie (po jego rozbiciu przez UB-KBW w kwietniu 1952) grupy dowodzonej przez Antoniego Kwiedorowicza pseud. "Lis" - działającej na terenie powiatu Augustów i pow. Sokółka w okresie od połowy kwietnia 1952 do października 1954. To opracowanie obejmuje m.in. następujące rodzaje dokumentów: charakterystykę ww. oddziału, tzw. karty na czyn przestępczy, kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników oddziału oraz ich "rodowody" i dane biograficzne, w tym kwestionariusz i dane Antoniego Kwiedorowicza. IPN BU 0177/11 (Charakterystyka nr 11, p. 46).
Antoni Kwiedorowicz figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi członkami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach PUBP Suwałki i WUBP w Białymstoku z lat 1948-1960 zatytułowanych "Sprawa obiektowa krypt. >Szaulis<". Sprawa ta dot. rozpracowania członków litewskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - działających po roku 1944 na terenie pow. suwalskiego. Akta te zawierają m.in.: charakterystykę sprawy krypt. "Szaulis", charakterystykę zbrojnego oddziału pod dowództwem Aleksandra Kowalewskiego pseud. "Bęben" (z którym współpracował Antoni Kwiedorowicz), informacje dot. konspiracyjnego "Związku Świętego Kazimierza". IPN Bi 011/53 (190/IV).
Antoni Kwiedorowicz pseud. "Lis" figuruje jako "inwigilowany" wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami w aktach administracyjnych Departamentu III MBP z lat 1948-1956 i WUBP w Białymstoku zatytułowanych "Korespondencja pomiędzy WUBP w Białymstoku a Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego". Ta korespondencja dotyczyła inwigilacji niektórych przedstawicieli ludności białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej oraz "białej" emigracji rosyjskiej na terenie ówczesnego województwa białostockiego. IPN BU 0296/13 t. 2 (2/KS/87).
.