Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Lewandowski
Miejsce urodzenia: Retka gm. Płoniawy pow. Maków Maz.
Data urodzenia: 04-09-1925
Imię ojca: Walery
Imię matki: Józefa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Lewandowski pseud. "Jastrząb" (ur. we wrześniu 1925 r.) figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach WUBP i KW MO w Warszawie z lat 1948-1955. Akta te zostały opisane jako "Charakterystyka nr 64, nazwa organizacji: Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Okręg Warszawski nr XVI" i opracowane w latach 1978-1989 przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO / Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Zawierają przede wszystkim kwestionariusze osobowe oraz "karty na czyn przestępczy" żołnierzy i współpracowników NZW. W kwestionariuszu nr 6 (tom 14) dot. Stanisława Lewandowskiego pseud. "Jastrząb" zapisano między innymi, iż ww. był od bliżej nieustalonego okresu członkiem "bandy" Boruckiego Witolda pseud. "Dąb - Babinicz", był w patrolu Majkowskiego pseud. "Sowa", a od 1948 roku członkiem bandy Suchołbiaka Stanisława pseud. "Szary". Następnie został dowódcą placówki u "Szarego". Posiadał legitymację NZW nr 6. Podczas akcji grupy UB - KBW w dniu 7.07.1948 na terenie gminy Płoniawy został zabity. W powyższym kwestionariuszu zapisano także, iż Stanisław Lewandowski w tym czasie [tj. latem 1948] był kwatermistrzem u "Dęba" - komendanta Okręgu NZW "Tęcza" i posiadał przy sobie automat MP nr 1496, pistolet Parabellum, 3 magazynki do MP i 120 szt. amunicji do MP. IPN BU 0180/80 (Charakterystyka nr 64) t. 14.
Stanisław Lewandowski pseud. "Jastrząb" figuruje w aktach PUBP w Makowie Mazowieckim i KW MO w Warszawie z lat 1948-1949. W tych aktach zapisano między innymi, iż ww. został "zabity podczas pościgu" grupy operacyjnej UB i MO w dniu 7 lipca 1948 na terenie wsi Jaciążek [pościgu prowadzonego za oddziałem partyzantów NZW] w gminie Płoniawy, pow. Maków Maz. Zabitego partyzanta NZW rozpoznano jako Stanisława Lewandowskiego. Na karcie E-14 dołączonej do tych akt (dot. Stanisława Lewandowskiego) zapisano (pod datą 16.12.1947), iż ww. był "inwigilowany przez PUBP Maków dnia 26 IX 47 r. do Nr 36/47 za przynależność do NZW". Zanotowano także, iż ww. "zapisu dokonano na podstawie agenturalnego doniesienia [agenta UB] ps. >Ponury<". IPN BU 0203/918 (15440/II).
Stanisław Lewandowski pseud. "Jastrząb" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i innych organizacji niepodległościowych w aktach Biura "A" MSW w Warszawie z lat 1945-1955. Akta te, opisane jako "Podziemie zbrojne i niemieckie nielegalne organizacje działające na terenie Polski po II wojnie światowej", dotyczą między innymi kilku oddziałów partyzanckich NZW, w tym oddziału NZW pod dowództwem Mieczysława Dziemieszkiewicza pseud. „Rój” i oddziału NZW pod dowództwem Eugeniusza Lipińskiego pseud. "Mrówka", w szeregach którego walczył z UB i MO Stanisław Lewandowski. Akta te zawierają m.in. wykazy przejętej przez UB broni i amunicji partyzantów, zdjęcia zwłok zabitych w walce lub zastrzelonych członków antykomunistycznych oddziałów partyzanckich, zdjęcia sygnalityczne uwięzionych. IPN BU 024/94 (041/93, sygn. 9/46-100).
.