Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-08-2019 14:36

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Józef
Nazwisko: Kuropieska
Miejsce urodzenia: JEDLNIA
Data urodzenia: 25-05-1904
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Brak Danych
Dodatkowe informacje:

W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej na stanowisku szefa sztabu Grupy Operacyjnej "Bielsko" gen. Boruty-Spiechowicza wchodzącej w skład Armii "Kraków". Od 21.09.1939 do 2.05.1945 przebywał w niewoli niemieckiej w obozie Woldenberg II C. Od 15.10.1945 do 19.02.1946 szef Specjalnej Misji Wojskowej w Wielkiej Brytanii. Od 19.02.1946 do 5.04.1947 attache wojskowy przy Ambasadzie PRL w Londynie. Od 11.05.1947 do 11.10.1947 dowódca 15 Dywizji Piechoty w Olsztynie. Od 11.10.1947 dyrektor nauk w Akademii Sztabu Generalnego. W 1948 zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W związku ze zmianami organizacyjnymi w wojsku został usunięty z zajmowanego stanowiska jako "element politycznie niepewny". Na stanowisko szefa sztabu Dowództwa Okręgu Wojskowego nr 1 w Warszawie został wybrany z powodu braku dostatecznych materiałów kompromitujących (IPN BU 00220/13, k. 274). W notatce służbowej znajduje się informacja, iż Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie wyrokiem z dnia 25.06.1952 skazał Kuropieskę na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze i przepadek całego mienia (IPN BU 00220/13, k. 15).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
O II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY płk 14-02-1946 05-04-1947
IPN BU 00244/61/17, IPN BU 00220/13 -, - akta osobowe