Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Wiesław Maria
Nazwisko: Waluś
Miejsce urodzenia: Nowy Sącz
Data urodzenia: 08-09-1941
Imię ojca: Michal
Imię matki: Lidia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Wiesław Waluś został zarejestrowany w ewidencji operacyjnej 01.02.1984 do Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Architekt” nr rej. KA 55019 przez Sekcję V MUSW w Sosnowcu. W. Waluś był członkiem NSZZ „Solidarność” w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” w Sosnowcu. W 1982 roku został mianowany dyrektorem w ww. biurze. Krytykował wprowadzenie stanu wojennego oraz „gloryfikował” działalność NSZZ „Solidarność”. Zatrudniał byłych działaczy „Solidarności” zwolnionych za prowadzenie działalności związkowej. Utrzymywał kontakty z byłymi działaczami „Solidarności”, którzy wyemigrowali do USA oraz RFN. W dniu 02.01.1984 podczas zebrania z pracownikami stwierdził: „co to za demokracja w Polsce jeżeli nie można krytykować posunięć Rządu i Partii bo przyjdzie SB i powie, że należy siedzieć cicho bo inaczej zgnijesz w więzieniu lub połamią ci kości”. W wyniku podjętych przez SB czynności operacyjnych Wiesław Waluś zrezygnował z zajmowanego stanowiska. KE zakończono 10.08.1984 przeprowadzeniem rozmowy ostrzegawczej. Materiały zdjęto z ewidencji operacyjnej 24.09.1984 i przekazano do archiwum Wydziału „C” WUSW Katowice, gdzie nadano sygn. 41000/II. IPN Ka 048/1314 (41000/II).
Zapisy kartoteczne dotyczące dopuszczenia do prac MOB. Zapisy kartoteczne informujące o materiałach związanych z dopuszczeniem do informacji stanowiących tajemnicę państwową w zakładzie pracy, w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Wiesław Waluś nie uzyskał zgody na dostęp do tajemnicy państwowej, ponieważ utrzymywał kontakty z działaczami NSZZ „Solidarność”, którzy wyemigrowali do USA oraz RFN. Materiałów MOB CJ-0605/84 nie odnaleziono. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
.