Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Wiktor
Nazwisko: Pudełko
Miejsce urodzenia: Krzeszów pow. Biłgoraj
Data urodzenia: 30-09-1919
Imię ojca: Jan
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Wiktor Pudełko (ur. w 1919 r.) od roku 1941 był żołnierzem leśnego oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej pod dowództwem por. Franciszka Przysiężniaka pseud. „Ojciec Jan”, a od roku 1945 żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Biłgoraj, Janów Lubelski, Kraśnik, Leżajsk i Łańcut. Nosił pseudonimy "Wiktor", "Witek" i "Duży". W latach 1946-1950 Wiktor Pudełko walczył z komunistycznymi władzami w szeregach oddziału NOW-NZW pod dowództwem por. Józefa Zadzierskiego pseud. "Wołyniak" (do 28 grudnia 1946), a następnie w szeregach tego samego oddziału NZW pod dowództwem Adama Kusza pseudonim "Garbaty"/ "Adam". Wiktor Pudełko figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP i KW MO w Rzeszowie, WUBP i KW MO w Lublinie, PUBP w Biłgoraju, PUBP w Leżajsku i PUBP w Łańcucie z lat 1947-1951. Zapisano w nich między innymi, że Wiktor Pudełko został "zabity w czasie akcji" grupy operacyjnej UB i oddziałów KBW przeprowadzonej w dniach 19-21 sierpnia 1950 w lasach koło wsi Szklarnia gm. Janów Lubelski (w obławie wojsk KBW i funkcjonariuszy PUBP w Biłgoraju). Wraz z Wiktorem Pudełko zginęło wówczas także (w blisko trzydniowych leśnych walkach z KBW i UB) czterech innych żołnierzy NZW, w tym Adam Kusz pseud. "Garbaty", Andrzej Dziura „Stryj”, Władysław Ożga „Bór” i "Kazik" NN (prawdopodobnie Stanisław Bielecki „Orzeł”). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Wiktor Pudełko figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami NSZ i NZW w obszernych aktach operacyjnych PUBP w Biłgoraju oraz WUBP i KW MO w Lublinie z lat 1948-1956 zatytułowanych "sprawa krypt. >Gzaownia<, członkowie bandy NSZ Kusza Adama". Akta te zawierają m.in. liczne raporty i meldunki różnych jednostek UB i MO, ich "plany pracy" oraz plany "operacyjnych przedsięwzięć" i zasadzek - dotyczące rozpracowania i ujęcia poszczególnych współpracowników i żołnierzy NZW, w tym Wiktora Pudełko. Do ww. akt dołączono m.in. raport z obławy i krytyczne uwagi i oceny szefów UB z Lublina dot. obławy na 11 partyzantów NZW (w tym na Wiktora Pudełko) - przeprowadzonej w dniach 19-21 sierpnia 1950 w lasach koło wsi Szklarnia i koło Janowa Lubelskiego przez wojska KBW i funkcjonariuszy PUBP w Biłgoraju. IPN Lu 08/30 t. 1 (O/30).
Wiktor Pudełko figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami NOW-NSZ i NZW w aktach WUBP i KW MO w Rzeszowie z lat 1946-1956 opracowanych w latach 1980-1985 przez Wydz. "C" KW MO w Rzeszowie i zatytułowanych "Charakterystyka faktologii nr 6-A". Ta "faktologia" dot. antykomunistycznego oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) pod dowództwem por. Józefa Zadzierskiego pseud. "Wołyniak" - działającego w latach 1944-1953 w sześciu powiatach woj. Rzeszów i woj. Lublin (dn. 29 grudnia 1946 po samobójstwie ciężko rannego "Wołyniaka" dowództwo nad tym oddziałem zbrojnym objął Adam Kusz pseud. "Kłos", "Adam", "Garbaty"). Materiały te zawierają między innymi opisy działań ww. oddziału oraz kwestionariusze osobowe jego żołnierzy i współpracowników. W kwestionariuszu dot. Wiktora Pudełko zapisano między innymi, iż ww. "od 1942 r. był członkiem AK na terenie pow. Biłgoraj", a "po wyzwoleniu był członkiem bandy NOW >Wołyniaka< i Kusza Adama (...), brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku". IPN Rz 05/15 (CHF-6-A t. 1), IPN Rz 0172/3/J (CHF-6-A) mikrofilm.
.