Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Milewski
Miejsce urodzenia: Bobino-Grzybki gm. Płoniawy pow. Maków Maz.
Data urodzenia: 05-04-1922
Imię ojca: Józef
Imię matki: Leokadia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Milewski (ur. w kwietniu 1922 r.) od roku 1947 był współpracownikiem i następnie żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Ostrołęka, Maków Maz. i Przasnysz. Nosił pseudonim "Cięty". W latach 1948-1949 Henryk Milewski walczył z komunistycznymi władzami w szeregach oddziału NZW pod dowództwem st. sierż. Stanisława Suchołbiaka pseud. "Szary", a następnie oddziału NZW pod dowództwem chor. Witolda Boruckiego pseudonim "Dąb", "Babinicz". Henryk Milewski pseud. "Cięty" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP i KW MO w Warszawie, PUBP w Ostrołęce, PUBP w Przasnyszu i PUBP w Makowie Maz. z lat 1948-1950. Zapisano w nich między innymi, że Henryk Milewski od lipca 1949 "był rozpracowywany przez PUBP Maków" i został "zabity w 1949 r." (tj. skrytobójczo zamordowany w czasie snu przez tajnych agentów UB dnia 19 sierpnia 1949). Wraz z Henrykiem Milewskim tego samego dnia został także zamordowany komendant Okręgu "Tęcza" NZW chor. Witold Borucki pseud. "Babinicz" i jeden z jego zastępców - st. sierż. Stanisław Suchołbiak pseud. "Szary". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Henryk Milewski pseud. "Cięty" figuruje wraz z dwoma innymi żołnierzami antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego jako "figurant rozpracowania" w aktach operacyjnych UB z PUBP w Makowie Maz. oraz WUBP i KW MO w Warszawie z lat 1949-1959. Te materiały operacyjne obejmują m.in. raporty i meldunki różnych jednostek UB i MO, doniesienia kilku tajnych informatorów UB, protokoły przesłuchań osób podejrzanych, plany działań operacyjnych UB, karty E-15 "podejrzanych o współpracę z bandą" oraz kartę E-56, służbowe notatki funkcjonariuszy UB i postanowienie o złożeniu materiałów do archiwum (po zabiciu i stwierdzeniu śmierci Henryka Milewskiego dnia 19 sierpnia 1949). W ww. aktach zapisano między innymi, że Henryk Milewski "był rozpracowywany" przez UB z Referatu III PUBP Maków Maz. od dnia 19 lipca 1949 "do nr 9/3". IPN BU 0203/294 (4858/II).
Henryk Milewski pseud. "Cięty" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Komendy Stołecznej MO w Warszawie z lat 1978-1989 zatytułowanych "Charakterystyka nr 64". Ta charakterystyka dot. antykomunistycznych oddziałów i żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z Okręgu XVI NZW (tzw. Warszawskiego). Te materiały, w tym kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane w latach 1978-1989 przez Wydział "C" KS MO w Warszawie na potrzeby Wydziału II Biura "C" MSW. Kwestionariusz nr 51 w tomie 14 "Charakterystyki nr 64" dotyczy Henryka Milewskiego pseud. "Cięty". Zapisano w nim między innymi, iż Henryk Milewski "od 1948 r. był aktywnym członkiem bandy zbrojnej NZW działającej pod dowództwem Suchołbiak Stanisława pseud. >Szary<. W sierpniu 1949 r. [Henryk Milewski] został zabity w miejscowości Wierzchlas gmina Rzekuń pow. Ostrołęka podczas akcji przeprowadzonej na bandę >Szarego< przez grupę KBW". IPN BU 0180/80 t. 14 (Charakterystyka nr 64).
.