Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Ignacy
Nazwisko: Zalewski
Miejsce urodzenia: Zbójno pow. Parczew
Data urodzenia: 26-12-1917
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Bronisława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Ignacy Zalewski pseud. "Lin" (ur. w 1917 r.) w roku 1939 był żołnierzem WP w stopniu kaprala, a po powrocie z niemieckiej niewoli (w 1945 roku) żołnierzem niepodległościowej organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN) - w latach 1945-1948 na terenach powiatów Włodawa, Chełm i Radzyń. Od jesieni 1945 był żołnierzem antykomunistycznego zbrojnego oddziału pod dowództwem Leona Taraszkiewicza pseud. „Jastrząb”, w którym pełnił funkcję zastępcy dowódcy jednej z gminnych placówek tego oddziału - "Kruka". Od stycznia 1947 był żołnierzem tego samego oddziału, lecz już pod dowództwem ppor. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”. W okresie komunistycznej amnestii ujawnił się (dn. 22 kwietnia 1947 w PUBP Lublin), ale "wkrótce potem" znów działał w konspiracji i walczył z komunistycznymi władzami, funkcjonariuszami MO i UB w szeregach oddziału „Żelaznego”. Ignacy Zalewski pseud. "Lin" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych PUBP we Włodawie oraz WUBP w Lublinie z lat 1947-1951, też w wykazach osób ujawnionych z terenu powiatu lubelskiego w 1947 roku. Zapisy w aktach operacyjnych UB z PUBP we Włodawie wskazują, że Ignacy Zalewski był poszukiwany i rozpracowywany jeszcze także jesienią 1950 i zimą 1951. W aktach ewidencyjnych PUBP we Włodawie zapisano, że Ignacy Zalewski został "zabity w dniu 23 III 1951 r.", natomiast w kartotekach WUBP w Lublinie i MBP zapisano, że Ignacy Zalewski "został zabity w roku 1949 podczas akcji prowadzonej przez wojsko" na terenie pow. Włodawa. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Ignacy Zalewski pseud. "Lin" i "Zygmunt" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami oddziałów WiN z pow. Włodawa w obszernych materiałach operacyjnych UB z PUBP we Włodawie i WUBP w Lublinie z lat 1945-1953 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa kryptonim "Zdrajcy"/ "Dzikusy". Sprawa ta dotyczyła poszukiwań, rozpracowania i "likwidacji" kilkudziesięciu żołnierzy i współpracowników partyzanckiego oddziału pod dowództwem Leona Taraszkiewicza pseud. "Jastrząb" i następnie pod dowództwem ppor. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny” (walczącego zbrojnie z komunistyczną władzą w latach 1945-1951), w tym Ignacego Zalewskiego. Sprawa ta była prowadzona przez PUBP we Włodawie i nadzorowana przez WUBP w Lublinie. Te akta zawierają m.in. liczne raporty i sprawozdania szefów Wydz. III WUBP w Lublinie i dowódców jednostek KBW, plany działań operacyjnych i obław UB-KBW dot. systematycznych poszukiwań, rozpracowania i likwidacji żołnierzy i współpracowników "bandy >Żelaznego<", wykaz agentury PUBP we Włodawie z października 1950 r., kilka charakterystyk tej agentury, liczne sprawozdania ze spotkań i rozmów tajnych informatorów UB z funkcjonariuszami, raporty z rozmów i "ciekawszych doniesień" kilkudziesięciu tajnych informatorów UB oraz wykazy członków i współpracowników "bandy >Jastrzębia<" i "bandy >Żelaznego<". Na str. 110 t. 8 zanotowano dane członków rodziny Ignacego Zalewskiego jako "członka bandy >Żelaznego<", a na str. 133-134 t. 8 wykaz doniesień kilku tajnych informatorów UB dot. Ignacego Zalewskiego i jego rodziny. IPN Lu 08/213 t. 5 i t. 8 (O/230).
Ignacy Zalewski pseud. "Lin" figuruje wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami konspiracyjnych struktur WiN z terenu pow. Włodawa w materiałach operacyjnych UB z PUBP we Włodawie i WUBP w Lublinie z lat 1946-1953. Materiały te dotyczą głównie Ignacego Zalewskiego - żołnierza oddziału partyzanckiego pod dowództwem ppor. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”, jego rodziny i znajomych. Te akta zawierają m.in. raporty i meldunki funkcjonariuszy UB i MO o niektórych działaniach operacyjnych dot. poszukiwań i rozpracowania żołnierzy i współpracowników "bandy >Żelaznego<", w tym Ignacego Zalewskiego, wykaz agenturalnych doniesień dot. ww. żołnierza podziemia i jego rodziny, "wykaz osób chodzących w bandzie", kartę ewidencyjną dot. Ignacego Zalewskiego. Akta te zawierają także doniesienia dwunastu tajnych informatorów UB - dot. Ignacego Zalewskiego i jego rodziny, a także innych osób, w tym doniesienia tajnego informatora UB pseud. "Łoza" - nieujawnionego w 1947, a schwytanego w roku 1950 przez UB byłego członka oddziału „Żelaznego”. Ten informator przekazał UB m.in. dość obszerną relację ze swojego spotkania i rozmowy ze swoim znajomym - Ignacym Zalewskim pseud. "Lin" - przeprowadzonej w dniu 31 sierpnia 1950. IPN Lu 0229/578 (II/8837), IPN Lu 020/186 (8837/II).
.