Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Gompert
Miejsce urodzenia: Poznań
Data urodzenia: --1928
Imię ojca: Józef
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Mieczysław Gompert (ur. w 1928 r.) od wiosny 1950 lub od początku lipca 1950 był żołnierzem antykomunistycznego oddziału zbrojnego ze środowiska b. żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenach powiatów Łomża, Grajewo i Kolno - oddziału pod dowództwem Czesława Czyża pseud. „Dzik”. Nosił pseudonim "Słowik". Mieczysław Gompert figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP i KW MO w Białymstoku, PUBP w Łomży i PUBP w Kolnie z lat 1950-1951. Zapisano w nich między innymi, że Mieczysław Gompert pseudonim "Słowik" został "zabity w akcji" dnia 15 sierpnia 1950 we wsi Kulesze-Chobotki gm. Krypno koło Knyszyna (został skrytobójczo zamordowany, podczas snu, przez tajnych agentów i funkcjonariuszy UB). Wraz z 22-letnim Mieczysławem Gompertem zostało wówczas skrytobójczo zamordowanych także trzech innych żołnierzy łomżyńskiego podziemia: Jan Mieczkowski pseud. "Wolny", Antoni Myśliński pseud. "Legar" i Józef (NN) pseud. "Śmigły". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Mieczysław Gompert pseudonim "Słowik" figuruje wraz ze stu kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych WUBP w Białymstoku i PUBP w Łomży z lat 1949-1955 zarejestrowanych jako "Akta kontrolne agenturalnego rozpracowania". Akta te dot. rozpracowania i likwidacji antykomunistycznego zbrojnego oddziału pod dowództwem plut. Czesława Czyża pseud. "Dzik", w szeregach którego latem 1950 walczył m.in. Mieczysław Gompert pseudonim "Słowik". Akta te zawierają m.in. doniesienia kilku tajnych informatorów i agentów UB oraz plany, meldunki i informacje o operacji UB dot. likwidacji ww. oddziału - dokonanej przez funkcjonariuszy i agentów UB w dniu 15 sierpnia 1950. IPN Bi 012/1218 (4055/II).
Mieczysław Gompert pseudonim "Słowik" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych i śledczych WUBP w Białymstoku i PUBP w Łomży z lat 1949-1951. Te materiały zostały opracowane w roku 1975 przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku jako "Charakterystyka nr 63", zawierająca m.in. kwestionariusze osobowe grupy żołnierzy i współpracowników NZW. W "charakterystyce bandy" i kwestionariuszu dot. Mieczysława Gomperta pseudonim "Słowik" zapisano między innymi, iż ww., po dezercji z komunistycznego wojska, na początku lipca 1950 "przystąpił do bandy >Dzika<, w której występował pod pseudonimem >Słowik<. Jako członek wymienionej bandy działającej na terenie pow. Łomża, Kolno i Grajewo brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. W bandzie >Dzika< przebywał do 15-go sierpnia 1950 r., tj. do czasu jej likwidacji. Zabity 15.08.1950 r. w czasie likwidacji bandy >Dzika<". IPN Bi 019/19 t. 1-2 (1/19).
Mieczysław Gompert pseudonim "Słowik" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledztwa UB z WUBP w Białymstoku przeciwko aresztowanemu Czesławowi Czyżowi pseud. „Dzik”, który był "podejrzany" i następnie oskarżony między innymi o to, że wraz ze swoimi podkomendnymi (w tym z Mieczysławem Gompertem) "od listopada 1949 r. do sierpnia 1950 r. brał udział w zaborze mienia i pieniędzy na szkodę spółdzielni [tj. komunistycznych spółdzielni "Samopomoc Chłopska"] we wsiach: Jurzyc, Romany i Dobrzyjałowo pow. Łomża oraz spółdzielni we wsi Mścichy pow. Grajewo", a także w ostrzelaniu i zranieniu grupy funkcjonariuszy MO w końcu czerwca 1950. IPN Bi 07/449 (1187/III).
.