Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Waleria
Nazwisko: Niklewska
Miejsce urodzenia: Brodnica
Data urodzenia: 05-12-1914
Imię ojca: Filip
Imię matki: Leonarda
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta śledztwa Departamentu Śledczego MBP w sprawie ks. biskupa Czesława Kaczmarka, księży kurii diecezjalnej w Kielcach oraz siostry zakonnej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pleszewie Walerii Syksty Niklewskiej. Siostra Waleria Syksta Niklewska pełniła funkcję administratora Domu Katolickiego im. Piusa XI w Warszawie. Zatrzymana przez funkcjonariuszy MBP 06.02.1952. Areszt tymczasowy decyzją NPW w Warszawie od 12.02.1952. Przewieziona do siedziby MBP w Warszawie i przez wiele miesięcy brutalnie przesłuchiwana przy użyciu tortur fizycznych i psychicznych. W sfingowanym procesie o szpiegostwo na rzecz USA zmuszona do składania obciążających siebie i innych oskarżonych zeznań. Oskarżona z art. 7 MKK o działalność antypaństwową, antylewicową i szpiegostwo na rzecz Watykanu i USA. Akta sprawy zawierają protokoły przesłuchań oraz materiały operacyjne w tym doniesienia agentury celnej na siostrę Niklewską. Materiały kontrolno-śledcze i operacyjne zarchiwizowano 03.12.1956 w archiwum KdsBP w Warszawie pod sygn. 29381/II. Następnie połączono z całością materiałów kontrolno-śledczych w sprawie biskupa Kaczmarka pod sygn. 4885/III-gr. Akta o sygn. IPN BU 0330/233 t. 1-44 (4885/III), mikrofilm IPN BU 01251/176/J (2702/3).
Sprawa sądowa przeciwko biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi, siostrze Walerii Niklewskiej i innym oskarżonym w spreparowanym i nadzorowanym z Moskwy procesie o działalność szpiegowską na rzecz Watykanu i USA, o próbę obalenia ustroju i działalność "antylewicową". Sprawa była kolejnym etapem walki władz komunistycznych z Kościołem Katolickim w Polsce po wcześniejszej sprawie wolbromskiej i przygotowaniem do rozprawy z episkopatem, a także zemstą na biskupie Kaczmarku za przekazanie ambasadorowi USA raportu na temat "pogromu kieleckiego". Siostra Niklewska administratorka Domu Katolickiego im. Piusa XI została oskarżona o pośrednictwo w kontaktach i przekazywanie dokumentów pomiędzy biskupem Kaczmarkiem i księżmi kurii kieleckiej, a dyplomatami USA i Watykanem. Oskarżona z art. 7 dekretu z 13.06.1946. Wyrokiem z 22.09.1953 skazana na karę 5 lat więzienia, w zawieszeniu na 5 lat. Akta o sygn. IPN BU 944/529-554 (Sr 644/53).
.