Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Sokolnicki
Miejsce urodzenia: Chełchy Iłowe pow. Maków Mazowiecki
Data urodzenia: --1914
Imię ojca: Józef
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tadeusz Sokolnicki (ur. w 1914 r.) od roku 1945 do czerwca 1949 był współpracownikiem i następnie żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Maków Maz., Ostrołęka i Przasnysz. Nosił pseudonim "Cygan". W latach 1947-1949 walczył z komunistycznymi okupantami w szeregach zbrojnych oddziałów Okręgu XVI NZW - m.in. pod dowództwem st. sierż. Stanisława Suchołbiaka pseud. „Szary”. Tadeusz Sokolnicki pseudonim "Cygan" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP / KW MO w Warszawie, PUBP Ostrołęka i PUBP Maków Maz. z lat 1948-1949. Zapisano w nich między innymi, że Tadeusz Sokolnicki został "zabity w akcji" grupy operacyjnej UB i oddziałów KBW w dniu 1 czerwca 1949 (w okolicy miejscowości Zabiele Wielkie i Mamino w gminie Sypniewo pow. Maków Maz. - w obławie wojsk KBW i funkcjonariuszy PUBP na kilka patroli partyzantów NZW). Wraz z Tadeuszem Sokolnickim pseud. "Cygan" polegli wówczas w walce z KBW-UB także dwaj inni żołnierze NZW: sierż. Witold Sieczkowski pseud. „Biały” i Edward Budny pseud. „Wuj”. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Tadeusz Sokolnicki pseudonim "Cygan" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w wielotomowych aktach KW MO w Warszawie z lat 1978-1989 zatytułowanych "Charakterystyka nr 64, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Okręg Warszawski nr XVI". Te akta, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników NZW, zostały opracowane w latach 1978-1989 (na bazie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch) przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Warszawie. W kwestionariuszu dot. Tadeusza Sokolnickiego (w tomie 13) zapisano między innymi, iż ww. to "W latach 1948-1949 członek bandy Suchołbiaka Stanisława pseud. >Szary<. W 1948 r., jeszcze w okresie działalności Boruckiego Witolda pseud. >Dąb<, >Cygan< był członkiem patroli Komendy Powiatu >Błękit<. W czerwcu 1949 r. w czasie akcji KBW i UB przeciwko bandzie został zabity". IPN BU 0180/80 t. 13 (Charakterystyka nr 64).
Tadeusz Sokolnicki występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych UB z PUBP Ciechanów i WUBP/ KW MO w Warszawie z lat 1947-1952. Akta te zawierają m.in. liczne protokoły rewizji i protokoły oględzin kilku miejsc akcji przeprowadzonych przez partyzantów NZW, obszerne spisy osób "podejrzanych" i "meliniarzy bandy" z poszczególnych gmin pow. Ciechanów, pisma, korespondencje, meldunki i raporty kilku jednostek UB i MO oraz ich plany "przedsięwzięć operacyjnych", doniesienia kilku tajnych informatorów UB. Tadeusz Sokolnicki występuje m.in. w "spisie osób skompromitowanych współpracą z bandami" (str. 204 i 247). IPN BU 0203/4546 (45379/II).
.