Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-09-2022 12:57

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Edward
Nazwisko: Stefaniak
Miejsce urodzenia: Folwark Końskowola
Data urodzenia: 02-04-1920
Imię ojca: Józef
Imię matki: Małgorzata
Znany/a też jako:
Edward Stefaniak
urodzony/a 02- 04-1920 Końskowola
Imiona rodziców: Józef Małgorzata


Dodatkowe informacje:

Według Zeszytu Ewidencyjnego brał udział w ruchu partyzanckim, w okresie 1943-1944 należał do Samorzutnego Oddziału AL w rejonie Końskiejwoli, pełnił funkcję wywiadowcy ps. "Staf" (IPN BU 1972/4, k. 4). Według karty ewidencyjnej na stanowisko referenta PUBP w Puławach został przyjęty 15.03.1945 (IPN Lu 0357/2200). Według pisma z dnia 10.08.1945, 15.03.1945 został przyjęty na stanowisko starszego referenta PUBP w Puławach (IPN BU 0193/4223, rozdz. III, k. 42). Według karty ewidencyjnej na stanowisko starszego referenta na gminę Opole Referentów Terenowych (Gminnych) PUBP w Puławach został mianowany 01.01.1946 (IPN Lu 0357/2200). Według karty ewidencyjnej do dyspozycji szefa WUBP w Rzeszowie został przekazany 20.07.1947 (IPN Lu 0357/2200). Według karty przeniesienia z dnia 30.06.1947, do dyspozycji szefa WUBP w Rzeszowie został przekazany 26.06.1947 (IPN BU 0193/4223, rozdz. III, k. 50). Według kart ewidencyjnych 01.09.1947 został mianowany na stanowisko starszego referenta PUBP w Łańcucie (IPN Rz 00284/6, k. 474, IPN Gd 215/1 k. 401). Według wniosku z dnia 28.08.1947, na stanowisko starszego referenta PUBP w Łańcucie został mianowany 29.07.1947 (IPN BU 0193/4223, rozdz. III, k. 54). Według wniosku z dnia 25.07.1951, 01.09.1951 został mianowany na stanowisko wykładowcy Katedry Zawodowej w Krajowym Ośrodku Szkolenia MBP w Gdańsku (IPN BU 0193/4223, rozdz. III, k. 77). W roku 1951 pełnił funkcję członka Komitetu Zakładowego PZPR przy Krajowym Ośrodku Szkolenia MBP w Gdańsku.

Według skróconego przebiegu służby od 15.03.1945 do 1.02.1946 pełnił funkcję referenta w PUBP w Puławach, od 1.02.1946 do 1.09.1951 pełnił funkcję starszego referenta w PUBP w Puławach oraz od 1.09.1951 do 15.09.1952 pełnił funkcję wykładowcy w Ośrodku Szkolenia MBP w Pleszewie (IPN BU 1972/4, k. 19).


Kursy i szkolenia:

23.08.1947 ukończył kurs Spec-Minimum przy PUBP w Łańcucie. 17.12.1947 ukończył sześciotygodniowy kurs w Centrum Wyszkolenia MBP w Legionowie. 24.02. 1948 złożył egzamin z zajęć polityczno-wychowawczych w Wydziale Szkolenia WUBP w Rzeszowie. 18.07.1948 założył egzamin z zajęć polityczno-wychowawczych w PUBP w Łańcucie. 26.09.1949 złożył egzamin z zajęć polityczno-wychowawczych w PUBP w Krośnie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP PUŁAWY BRAK DANYCH REFERENT 11-10-1945
IPN BU 1972/4 735/61/57 wojskowe akta osobowe
IPN Gd 215/1 k. 401 - karta ewidencyjna
IPN Rz 00284/6 k. 474 - karta ewidencyjna
IPN Lu 0357/2200 - karta ewidencyjna
IPN BU 0193/4223 4534/V akta osobowe i karta
PUBP PUŁAWY REFERENCI TERENOWI (GMINNI) STARSZY REFERENT NA GMINĘ OPOLE 21-02-1946
WUBP RZESZÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA 05-08-1947
PUBP ŁAŃCUT REFERAT V STARSZY REFERENT 01-10-1947
PUBP KROSNO REFERAT V STARSZY REFERENT 01-09-1949
PUBP PRZEMYŚL STARSZY REFERENT PRZY KIEROWNICTWIE 01-07-1950
KOS MBP GDAŃSK KATEDRA SPECJALNA WYKŁADOWCA ppor. 01-09-1951 15-09-1952
.