Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Eugeniusz
Nazwisko: Kuligowski
Miejsce urodzenia: Dłutówka gm. Baranowo pow. Ostrołęka
Data urodzenia: 07-07-1928
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Eleonora
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Eugeniusz Kuligowski pseud. „Ryś” (ur. w lipcu 1928 r.) w okresie od roku 1946 do października 1949 był początkowo współpracownikiem, a następnie żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Ostrołęka, Przasnysz i sąsiednich. W latach 1948-1949 Eugeniusz Kuligowski pseud. „Ryś” walczył w szeregach Okręgu XVI NZW pod dowództwem chor. Witolda Boruckiego pseud. „Babinicz” i w oddziale / patrolu NZW pod dowództwem sierż. Eugeniusza Lipińskiego pseud. „Mrówka”. Figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP w Warszawie, PUBP Ostrołęka i PUBP w Przasnyszu z lat 1947-1954. Zapisano w nich między innymi, iż Eugeniusz Kuligowski "współpracował z bandą NZW", „brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych” i został "zabity podczas akcji zbrojnej" grupy operacyjnej UB i oddziałów KBW w dniu 15 października 1949 pod Olszewką w powiecie przasnyskim, w gminie Jednorożec (po donosie agenta UB pozyskanego z szeregów NZW). Wraz z Eugeniuszem Kuligowskim poległo wówczas w zbrojnej walce z UB i KBW także czterech innych żołnierzy NZW: Alfred Gadomski pseud. "Kajdan", Stanisław Garliński pseud. "Cichy", Eugeniusz Lipiński pseud. „Mrówka” i Stanisław Radomski pseud. "Kula". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Eugeniusz Kuligowski pseud. „Ryś” figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych PUBP w Przasnyszu z lat 1947-1954. Zapisano w nich między innymi, iż Eugeniusz Kuligowski już w lutym 1948 był poszukiwany przez UB z PUBP w Przasnyszu jako "podejrzany o współpracę z bandą >Mrówki< [tj. z oddziałem NZW pod dowództwem Eugeniusza Lipińskiego pseud. „Mrówka”]". Z zamieszczonych w tych aktach donosów kilku tajnych informatorów UB i MO wynika między innymi, że Eugeniusz Kuligowski opuścił rodzinny dom we wsi Dłutówka już w roku 1946, następnie "ukrywał się i chodził z bandą NZW z bronią w ręku" i "brał udział w napadach tej bandy". IPN BU 0203/1592 (25806/II).
Eugeniusz Kuligowski pseud. „Ryś” figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Biura "A" MSW z roku 1960 zatytułowanych "Podziemie zbrojne i nielegalne organizacje działające na terenie Polski po II wojnie światowej". Akta te dokumentują - głównie zamieszczonymi i opisanymi fotografiami - losy wybranych oddziałów partyzanckich Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (pod dowództwem m.in. "Błyska", "Burego", "Drągala", "Igły", "Mrówki", "Roja", "Wołyniaka", "Wydry" i innych) oraz obławy i inne akcje likwidacyjne jednostek KBW, MO i UB wobec ww. "band zbrojnych". Akta te zawierają m.in. wykazy i fotografie przejętej przez UB partyzanckiej broni i amunicji, liczne fotografie zabitych w walce lub pomordowanych partyzantów, w tym Eugeniusza Kuligowskiego, zdjęcia sygnalityczne kilku uwięzionych. IPN BU 024/94 (041/93, sygn. 9/46-100).
.