Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-11-2021 14:13

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Eugeniusz
Nazwisko: Mączak
Miejsce urodzenia: Oleszyce
Data urodzenia: 20-02-1918
Kraj urodzenia: Austro-Węgry
Imię ojca: Jan
Imię matki: Pelagia
Znany/a też jako:
Eugeniusz Monczak urodzony/a Oleszyce
Imiona rodziców: Jan Pelagia


Eugeniusz Mączak
urodzony/a 20- 02-1920 Oleszyce
Imiona rodziców: Jan Pelagia


Dodatkowe informacje:

W okresie 01.09.1940 - maj 1943 służba w Armii Czerwonej. W maju 1943 wcielony do 3 Pułku Piechoty I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

W sierpniu 1944 włączony do grupy operacyjnej i skierowany do Lublina w celu tworzenia komunistycznych władz w Polsce.

W 1940 zwerbowany przez NKWD, ps. "Woronow" (IPN Ki 103/4120, s. 11).


Kursy i szkolenia:

W okresie 01.04.1944 - 25.07.1944 słuchacz Szkoły Specjalnej NKWD w Kujbyszewie.

W okresie 19.09.1966 - 10.12.1966 słuchacz Kursu Doskonalenia Kadr Kierowniczych SB MSW w Legionowie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
RBP LUBLIN SEKCJA IV WYWIADOWCA 14-09-1944
None None
IPN Ki 122/495 1059/03/234 akta osobowe i karta
IPN Ki 103/4120 4388/SB akta osobowe i karta
MBP WARSZAWA SAMODZIELNY WYDZIAŁ III, SEKCJA II WYWIADOWCA 07-09-1945
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ V, SEKCJA III ZASTĘPCA KIEROWNIKA 30-12-1945
MBP WARSZAWA SAMODZIELNY WYDZIAŁ III, SEKCJA II P.O. KIEROWNIKA 01-03-1946
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ "A", SEKCJA II KIEROWNIK 01-08-1946
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ "A", SEKCJA IV KIEROWNIK 15-05-1949
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ "A" INSPEKTOR 01-07-1950
WUBP KIELCE WYDZIAŁ "A" NACZELNIK 01-12-1951
WUdsBP KIELCE WYDZIAŁ "B" NACZELNIK 01-04-1955
KW MO KIELCE WYDZIAŁ "B" NACZELNIK ppłk 28-11-1956 31-10-1969
.