Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Gontarczuk
Miejsce urodzenia: Bujenka gm. Ciechanowiec
Data urodzenia: --1920
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Eleonora
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Gontarczuk (ur. w 1920 r.) od roku 1942 do 1945 był współpracownikiem i żołnierzem AK (nosił pseudonim "Skorzec"), a od wiosny 1946 żołnierzem antykomunistycznych oddziałów partyzanckich 6 Brygady Wileńskiej. W okresie komunistycznej amnestii 1947 roku nie ujawnił się i działał nadal w antykomunistycznej konspiracji. Walczył zbrojnie z komunistycznymi władzami, z UB i MO, na terenie powiatów Bielsk Podlaski, Sokołów Podlaski i Wysokie Mazowieckie. W latach 1948-1951 Stanisław Gontarczuk walczył w szeregach oddziału pod dowództwem kpt. Kazimierza Kamieńskiego pseud. „Gryf”, „Huzar” - między innymi w szeregach patrolu st. sierż. Eugeniusza Tymińskiego pseud. "Ryś". Od 1948 roku używał pseudonimu "Rekin". Stanisław Gontarczuk pseud. "Rekin" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych WUBP i PUBP w Białymstoku i PUBP Wysokie Mazowieckie z lat 1950-1951. Zapisano w nich między innymi, że ww. to "członek bandy >Huzara<", który "brał aktywny udział w akcjach bandy" i "dokonywał licznych napadów terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku". Zanotowano, że Stanisław Gontarczuk został „zabity dn. 30 V 1951 r. przez grupę wojskową [tj. KBW] we wsi Wyliny-Ruś gmina Piekuty" (w trakcie obławy grupy operacyjnej UB-KBW na pięciu partyzantów z patrolu "Rysia" i w czasie zbrojnej walki). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Stanisław Gontarczuk pseud. "Rekin" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1974-1977 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 1". Ta charakterystyka (opracowana przez SB na podstawie dawnych akt UB z lat 1940-ch i 1950-ch) dot. antykomunistycznych oddziałów partyzanckich 6 Brygady Wileńskiej - działających w latach 1945-1952 na terenie powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Stanisława Gontarczuka zapisano między innymi, że ww. "wiosną 1946 r. wstąpił do bandy >Młota< [tj. dowódcy 6 Brygady Wileńskiej kpt. Władysława Łukasiuka pseud. "Młot"], w czerwcu 1948 r. zbiegł do bandy >Huzara< i posługiwał się pseudonimem >Rekin<, działał na terenie pow. Wysokie Maz. jako zwykły członek bandy". Zanotowano także, że Stanisław Gontarczuk „W dniu 30 V 1951 r. w czasie akcji operacyjno-wojskowej został zabity w zabudowaniach pomocnika (...) we wsi Wyliny-Ruś gmina Piekuty" (w czasie obławy grupy operacyjnej UB-KBW na pięciu partyzantów). Zapisano, że Stanisław Gontarczuk, zanim został zabity, "zdołał wydostać się z okrążenia (...) i [w czasie pościgu za nim] ostrzeliwując grupę żołnierzy KBW zabił kaprala KBW". IPN Bi 019/1 t. 2 (1/1).
Stanisław Gontarczuk pseud. "Rekin" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1974-1982 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 2". Ta charakterystyka (opracowana na podstawie dawnych akt UB z lat 1940-ch i 1950-ch) dot. antykomunistycznych oddziałów partyzanckich 6 Brygady Wileńskiej - działających w latach 1945-1952 na terenie powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski, Węgrów i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Stanisława Gontarczuka zapisano między innymi, że ww. w 1946 roku wstąpił do oddziału kpt. Władysława Łukasiuka pseud. "Młot", dowódcy 6 Brygady Wileńskiej, był szeregowym członkiem w patrolu Kazimierza Parzonko pseud. "Wichura". W 1948 roku przeszedł do oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar". IPN Bi 019/24 t. 2 (1/24).
Stanisław Gontarczuk pseud. "Rekin" występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w obszernych aktach i materiałach operacyjnych UB z WUBP w Białymstoku z lat 1946-1956. Materiały te dot. antykomunistycznych oddziałów partyzanckich 6 Brygady Wileńskiej - działających w latach 1945-1952 na terenie powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski i powiatów sąsiednich. Akta te zawierają m.in. plany UB dot. operacyjnych przedsięwzięć, sprawozdania, raporty, notatki i korespondencje kilku jednostek UB, donosy kilkunastu tajnych informatorów UB. IPN Bi 012/1230 t. 1-4 (4066/II), IPN Bi 012/1231 t. 1-4 (4066/II), IPN Bi 012/1232 t. 1-2 (4066/II).
Stanisław Gontarczuk występuje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia w materiałach kontrolno-operacyjnych UB z WUBP w Białymstoku z lat 1951-1952 oznaczonych sygn. 161/IV/I. Materiały te dot. rozpracowania i likwidacji członków kilku zbrojnych oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), w tym oddziału pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa pseud. "Bury". Akta te zawierają m.in. spis osób figurujących w sprawie, spisy członków oddziałów NZW, schemat organizacyjny NZW Okręg Białostocki, raporty i notatki UB. Na str. 142 tych materiałów zapisano m.in., że Stanisław Gontarczuk w maju 1951 wraz z bratem Antonim i innymi członkami oddziału "Młota" (w bliżej nieznanych UB okolicznościach) brał udział w akcji zbrojnej, podczas której zlikwidowano dwóch milicjantów. IPN Bi 011/23 t. 1 (161/IV/I).
.