Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Myśliński
Miejsce urodzenia: Burzyn gm. Wizna pow. Łomża
Data urodzenia: --1928
Imię ojca: Józef
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Antoni Myśliński (ur. w 1928 r.) najprawdopodobniej od stycznia 1950 lub od wczesnej wiosny 1950 był współpracownikiem i pomocnikiem, a następnie (prawdopodobnie od początku lipca 1950) żołnierzem antykomunistycznego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Czesława Czyża pseud. "Dzik" – działającego na terenie pow. Łomża, pow. Kolno, pow. Grajewo i pow. Pisz (oddział ten skupiał w sumie kilkunastu ukrywających się b. żołnierzy z rozbitych wcześniej przez UB i KBW oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i WiN). Antoni Myśliński nosił pseudonim „Legar”. Figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych WUBP i PUBP w Białymstoku oraz PUBP w Łomży z lat 1950-1951. Zapisano w nich między innymi, że ww. to „członek bandy >Dzika<”, który został „zabity dn. 14 sierpnia 1950 r. na terenie gm. Krypno pow. Białystok podczas akcji” tj. podczas operacji likwidacji 5-osobowego oddziału pod dowództwem "Dzika" przez grupę operacyjną UB w dniach 14/15 sierpnia 1950 na kolonii wsi Kulesze-Chobotki gm. Krypno koło Knyszyna - Antoni Myśliński został skrytobójczo zamordowany w czasie nocnego snu przez tajnych agentów i funkcjonariuszy UB. Wraz z 22-letnim Antonim Myślińskim zostało wówczas skrytobójczo zamordowanych także trzech innych żołnierzy antykomunistycznego podziemia: Mieczysław Gompert pseud. "Słowik", Jan Mieczkowski pseud. "Wolny" i Józef (NN) pseud. "Śmigły", a Czesław Czyż pseud. "Dzik" został aresztowany i skazany. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Antoni Myśliński występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i innych organizacji antykomunistycznego podziemia w aktach PUBP Łomża, PUBP Kolno i WUBP w Białymstoku z lat 1950-1965 opisanych jako "Akta kontrolne agenturalnego rozpracowania". Te akta śledcze i operacyjne dot. rozpracowania antykomunistycznego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Czesława Czyża pseud. "Dzik", w szeregach którego do 14 sierpnia 1950 walczył z komunistycznymi władzami m.in. Antoni Myśliński. Akta te zawierają m.in. doniesienia kilku tajnych informatorów i agentów UB, liczne protokoły przesłuchań osób "podejrzanych" i świadków, pisma i notatki różnych jednostek UB, plany operacyjne UB, w tym "plan agenturalnego rozpracowania bandy >Dzika<" z 20 czerwca 1950 oraz meldunki i informacje o operacji UB dot. likwidacji ww. oddziału w dniu 15 sierpnia 1950 (raport WUBP w Białymstoku z 16 sierpnia 1950). IPN Bi 012/1218 (4055/II).
Antoni Myśliński pseud. „Legar” figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach i opracowaniu SB z Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z roku 1975 zatytułowanym "Charakterystyka bandy >Dzika<". To opracowanie dot. oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Czesława Czyża pseud. "Dzik", który działał w okresie od listopada 1949 do 15 sierpnia 1950 na obszarach kilkunastu gmin z powiatów: Łomża, Kolno, Grajewo i Pisz. Zawiera następujące rodzaje dokumentów: charakterystykę ww. oddziału, karty Dp-14 oraz kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników NZW, które zostały opracowane na podstawie akt różnych jednostek UB i MO z lat 1946-1950. W charakterystyce ww. oddziału zapisano, iż dn. 20 lipca 1950 r. "dołączył do bandy >Dzika< jego dotychczasowy pomocnik Myśliński Antoni urodzony w 1928 r. (...), któremu >Dzik< nadał pseud. >Legar<. W bandzie występował jako szeregowy członek i brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. Członkiem bandy >Dzika< był do czasu jej likwidacji, tj. do dnia 15-go sierpnia 1950 r., podczas której został zabity". Z kolei w kwestionariuszu dotyczącym Antoniego Myślińskiego zapisano między innymi, iż ww. "na przestrzeni 1950 r. początkowo udzielał pomocy bandzie >Dzika< dostarczając jej żywności i służąc schronieniem. Na przełomie czerwca i lipca 1950 r. wszedł w skład tej grupy bandyckiej (...)". W innym miejscu tego kwestionariusza zapisano, że jeszcze przed przystąpieniem do oddziału "Dzika", na polecenie ww. dowódcy tego oddziału Antoni Myśliński dokonał zakupu 300 szt. amunicji za kwotę 2100 ówczesnych zł "którą to amunicję dostarczył >Dzikowi<". IPN Bi 019/19 t. 1-2 (1/19).
Antoni Myśliński pseud. „Legar” występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledztwa UB z WUBP w Białymstoku z lat 1950-1951. To śledztwo było prowadzone przeciwko Czesławowi Czyżowi pseud. „Dzik” i niektórym jego jeszcze żyjącym podkomendnym. Byli oni „podejrzani” między innymi o to, że dnia 30 czerwca 1950 (lub 1 lipca 1950 według innych zapisów) na terenie wsi Przytuły-Las "dopuścili się gwałtownego zamachu na milicjantów wchodzących w skład grupy operacyjnej (...)", którzy przybyli na teren ww. wsi w poszukiwaniu "bandytów". IPN Bi 07/449 (1187/III).
.