Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wojciech
Nazwisko: Zyms
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 16-07-1940
Imię ojca: Jerzy
Imię matki: Irena
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 11.12.1974 r. Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Po maturze w 1959 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim Wydziale Filozoficznym — na kierunku socjologia. Podczas studiów współpracował z Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej (OBOP), początkowo jako ankieter, potem współredaktor „Biuletynu". W 1964 roku wyjechał na prywatne zaproszenie do rodziny w Wielkiej Brytanii, przez rok uczył się języka, potem uczęszczał na wykłady i seminaria z socjologii na University of Reading. W 1966 roku powrócił do kraju i w roku następnym rozpoczął pracę w Polskiej Agencji „Interpress” w Redakcji Współpracy z Zagranicą, gdzie zajmował się organizacją i programowaniem w Polsce wizyt dziennikarzy zagranicznych. W czasie wizyt państwowych pracował w Biurach Prasowych „Interpressu”, był m.in. zastępcą Szefa Biura Prasowego podczas wizyty de Gaulle'a [wrzesień 1967]. W połowie 1968 pracował w Polskim Radio, redaktor depeszowy, później prezenter programów polityczno-informacyjnych, prowadził także wiele transmisji z imprez politycznych i wizyt państwowych. W roku 1970 rozpoczął pracę w telewizji, od 1972 r. pracował w Dzienniku Telewizyjnym, gdzie pracował na stanowiskach: prezenter, zastępca kierownika redakcji,  redaktor wydania DTV w końcu kierownik Redakcji Informacji Zagranicznej. Od października 1980 r.  do 5 kwietnia 1982 r. korespondent Polskiego Radia i Telewizji w Londynie.
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 18331, s. 3, 4-7, 8-9, 14.Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa POP pionu politycznego Telewizji Polskiej Warszawa PZPR 1979 1980 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 18331, s. 9, 14.
.