Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Waldemar
Nazwisko: Karcz
Miejsce urodzenia: Szczecin
Data urodzenia: 28-10-1956
Imię ojca: Józef
Imię matki: Krystyna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Waldemar Karcz był rozpracowywany w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) o krypt. "Słoik" (nr rejestracyjny 3688), prowadzonej przez Pion III SB w Głogowie w latach 1982-1984, jako osoba, która kilkakrotnie oblała farbą olejną obelisk "ku czci funkcjonariuszy MO i SB poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej”. Sprawę umorzono na podstawie amnestii. Materiały złożono w archiwum pod sygn. 616/II. Materiały o sygn. 616/III zniszczono w 1990 roku. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Dnia 26.01.1983 Waldemar Karcz został zarejestrowany pod nr. 4489 przez Pion V KP MO w Głogowie w kategorii OZ (Osoba Zabezpieczona) w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) o krypt. "UKF". Ww. "dobrowolnie zgłosił swój udział w nielegalnych strukturach >S<, wyjaśniając szczegółowo działalność w TMKK NSZZ >Solidarność< Ziemi Głogowskiej, przyznał się do emitowania audycji radia >Solidarność<. Sprawę zakończono dn. 12.12.83 skierowaniem do Prokuratora Rej. w Głogowie, który na mocy ustawy o amnestii umorzył postępowanie karne". Materiały złożono w archiwum pod sygn. 616/II. Materiały o sygn. 616/II zniszczono w 1990 roku. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) o krypt. "Podmuch” (nr rej. 4287) założonej przez Wydz. III KW MO w Legnicy dot. ustalenia "sprawców aktów terrorystycznych na terenie województwa legnickiego w 1982 roku". Waldemar Karcz występuje w meldunku operacyjnym z 12.08.1983 jako osoba, która w wyniku "kombinacji operacyjnej" SB dobrowolnie zgłosiła się w dniu 29.07.1983 do KR MO w Głogowie i przyznała do podłożenia bomby. Ww. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu przedstawiła zarzut, iż działając wspólnie z innymi osobami podjął działania zmierzające do zniszczenia kasyna MO w Głogowie, poprzez podłożenie pod budynek trotylu z "zapalnikiem elektrycznym węglowym, baterią 3 R 12, urządzeniem zwłocznym". Z uwagi na niesprawność zapalnika elektrycznego i baterii, czyn nie został osiągnięty. Za powyższy czyn został on wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Legnicy z 15.03.1984 skazany na 3 lata pozbawienia wolności. W trakcie przesłuchania Waldemar Karcz przyznał się również "do wrzucenia odpalonego granatu łzawiącego do budynku Komitetu Miejskiego PZPR w Głogowie" oraz że "po wprowadzeniu stanu wojennego w swoim miejscu pracy zbierał pieniądze i posługując się nimi udzielał pomocy osobom represjonowanym za udział w strajkach, aresztowanym i skazanym. Przyznał się też, że od lipca 1982 r. kolportował nielegalne wydawnictwa podziemia NSZZ >S< pt. >Z dnia na dzień< >Solidarność Zagłębia Miedziowego<, a nadto w czerwcu 82 powielał nielegalnie wydawany biuletyn Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ >S< Dolny Śląsk(...)". Akta sprawy zarchiwizowano pod sygn. 791/II. IPN Wr 022/666 t. 1 (791/II).
Materiały dotyczące zabezpieczenia ładu i porządku publicznego na terenie woj. legnickiego w dniach 15.08.-02.09.1984. Waldemar Karcz figuruje w „Wykazie osób amnestionowanych z pionu Wydz. III". IPN Wr 281/5.
.