Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Kucharuk
Miejsce urodzenia: Nowiny pow. Włodawa
Data urodzenia: 19-06-1920
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Kucharuk (ur. w czerwcu 1920 r.) w latach 1943-1947 był żołnierzem AK i następnie żołnierzem niepodległościowej organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN) na terenie pow. Włodawa i pow. Radzyń Podlaski. W okresie komunistycznej amnestii w 1945 r. nie ujawnił się. W latach 1945-1947 Henryk Kucharuk pseud. "Ptaszek" walczył z lokalnymi komunistycznymi władzami i instytucjami w szeregach zbrojnego oddziału pod dowództwem Leona Taraszkiewicza pseud. "Jastrząb" i następnie (od 3 stycznia 1947) pod dowództwem Edwarda Taraszkiewicza pseud. "Żelazny". Henryk Kucharuk figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach WUBP w Lublinie i PUBP Włodawa z lat 1946-1955. Zapisano w nich między innymi, że Henryk Kucharuk to "członek WiN” i „członek oddziału >Jastrzębia<", który został „zatrzymany dn. 11 lutego 1947 r. przez PUBP Włodawa za przynależność do organizacji WiN i nielegalne posiadanie broni (...), brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych, był również przy rozbiciu PUBP we Włodawie [przez oddział >Jastrzębia< jesienią 1946 r.]”. Zanotowano, że dnia 13 lutego 1947 Henryk Kucharuk „został zabity podczas transportu do PUBP Włodawa w chwili, gdy chciał zbiec”. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Henryk Kucharuk figuruje jako „podejrzany" w aktach śledczych UB z WUBP/ KW MO w Lublinie i PUBP Włodawa oraz w zapisach inwentarza materiałów archiwalnych z lat 1947-1955 (w tych zapisach zanotowano między innymi, że "Kucharuk Henryk syn Stanisława" to „członek oddziału >Jastrzębia<", który już "nie żyje" i którego sprawa "była prowadzona przez PUBP Włodawa w roku 1947"). Akta śledcze zawierają m.in. protokół zatrzymania Henryka Kucharuka, w którym zapisano, że został on zatrzymany przez funkcjonariuszy KBW i UB dn. 11 lutego 1947 we wsi Wielki Łan pow. Włodawa - wraz ze swoim 18-letnim bratem Stanisławem i dwoma innymi żołnierzami (współpracownikami) antykomunistycznego podziemia (byli to: Franciszek Koszeluk i Piotr Koszeluk). Akta te zawierają także m.in. protokół przesłuchania Henryka Kucharuka z dn. 12 lutego 1947 i raport funkcjonariusza UB dot. okoliczności zabicia Henryka Kucharuka i Stanisława Kucharuka pseud. "Jarząbek" w czasie ich próby ucieczki - podczas konwojowania obu ww. żołnierzy WiN do aresztu PUBP Włodawa w dniu 13 lutego 1947. IPN Lu 022/784 (III/13756).
.