Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Julian Jan
Nazwisko: Groblicki
Miejsce urodzenia: Bieżanów
Data urodzenia: 14-12-1908
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Ewidencyjno-Obserwacyjna krypt. "Kapelan" założona 03.03.1956 na ks. Juliana Groblickiego przez Wydział VI WUdsBP w Krakowie. Zarejestrowana pod nr 2320/F. Po mianowaniu na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej w 1960 roku rozpracowanie prowadzone przez Wydział III KWMO w Krakowie przekształcono w Sprawę Operacyjnej Obserwacji nr 461/B również noszącą krypt. "Kapelan". W 1962 roku sprawę przejął do prowadzenia Wydział IV KWMO w Krakowie rejestrując ją pod nr 2340. Prowadzenie SOO krypt. "Kapelan" zakończono 02.03.1964 i złożono w Archiwum Wydziału "C" KWMO w Krakowie pod sygn. 5220/R. Przesygnowano do nr 10048/II w roku 1967. Akta zniszczono w WUSW w Krakowie w październiku 1989. Wobec biskupa Groblickiego nie zachowały się również żadne inne materiały operacyjne jak np. TEOB i odnośniki do nich jak karta wz. EOK 6/63. Akta o dawnej sygn. 10048/II nie zachowały się. Wpis na podstawie dokumentacji ewidencyjno-kartotecznej.
Opracowanie Dep. IV MSW za lata 1966-1976 dotyczące działalności biskupa Juliana Groblickiego. Zawiera stenogramy z kazań, przemówień, relacje i oceny z prywatnych wypowiedzi, meldunki operacyjne poszczególnych jednostek SB, informacje operacyjne, doniesienia agenturalne na biskupa. Funkcjonariusze SB szczególnie podkreślali nieprzychylny stosunek biskupa do ideologii marksistowskiej i prowadzonej w jej duchu indoktrynacji młodzieży. Akta o sygn. IPN BU 0713/132 (MSW 195/79).
Materiały Dep. IV MSW dotyczące rozmów prowadzonych przez władze wojewódzkie PRL z biskupami diecezjalnymi we wrześniu i październiku 1971 w tym z Julianem Groblickim. Po dojściu ekipy E. Gierka do władzy podjęto czasową próbę taktycznego odejścia od polityki konfrontacyjnej prowadzonej przez ekipę Gomółki na rzecz wysondowania poprzez dialog na szczeblu wojewódzkim zamierzeń Kościoła Katolickiego. Nie zmieniono jednak celów. Dołączony do materiałów Dep. IV dokument KC PZPR stwierdza: "Głównymi zadaniami naszej polityki wyznaniowej jest prowadzenie systematycznej pracy nad dezintegracją postaw biskupów i kleru, eliminowanie z ich działalności elementów wrogich (...), w celu doprowadzenia do przyjęcia przez biskupów i kler postaw afirmujących społeczno-polityczne i gospodarcze założenia naszej ideologii". Mikrofilm o sygn. IPN BU 01283/281 (MSW V/E/6).
.