Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Adam
Nazwisko: Jarosz
Miejsce urodzenia: Biała pow. Kraśnik
Data urodzenia: 03-09-1923
Imię ojca: Mateusz
Imię matki: Anastazja
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Adam Jarosz (ur. we wrześniu 1923) w latach 1943-1946 był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) w partyzanckich oddziałach pod dowództwem m.in. “Cichego”, “Jania” i “Błyska” na terenach powiatów: Kraśnik, Janów Lubelski i Biłgoraj. Był też m.in. "komendantem NSZ na gminę Biała" w pow. Kraśnik (jak zapisano w kartotekach UB). Adam Jarosz walczył z komunistycznymi okupantami następnie w szeregach oddziałów WiN pod dowództwem mjr “Zapory” (od jesieni 1946). Od roku 1944 nosił pseudonim "Żbik". Ujawnił się dn. 15 kwietnia 1947 w PUBP Kraśnik. Wkrótce potem działał ponownie w zbrojnej antykomunistycznej konspiracji na ww. terenach. Adam Jarosz pseudonim "Żbik" najprawdopodobniej poległ po zbrojnej walce z grupą funkcjonariuszy ORMO i MO (zmarł z odniesionych ran) we wsi Otrocz w powiecie Janów Lubelski w 1948 rokuk. Figuruje w kartotekach, inwentarzach akt i zapisach ewidencyjnych MBP / MSW, WUBP w Lublinie i PUBP Kraśnik z lat 1946-1955. Zapisano w nich między innymi, że Adam Jarosz pseud. "Żbik" to „członek NSZ" - poszukiwany przez UB z PUBP Kraśnik i WUBP Lublin. Zanotowano, że Adam Jarosz "w 1946 r. po śmierci >Jania< został mianowany dowódcą bojówki", a "w 1948 r. w czasie potyczki z placówką ORMO we wsi Otrocz został ranny" i później "prawdopodobnie wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie się ukrywa pod fałszywym nazwiskiem". W innym miejscu zapisano (już w latach 1950-ch), że "prawdopodobnie nie żyje". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Adam Jarosz pseud. "Żbik" figuruje jako "podejrzany" wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i WiN w aktach śledczych i operacyjnych UB z PUBP Kraśnik i WUBP w Lublinie z lat 1946-1967. Te akta były prowadzone przede wszystkim w latach 1946-1947 przez Wydział Śledczy WUBP w Lublinie "w sprawie przynależności do nielegalnej organizacji NSZ i nielegalnego posiadania broni" przeciwko: Jan Miś (ur. w 1926 roku), Antoni Orzeł (ur. w 1917 roku) i innym członkom i partyzantom antykomunistycznych NSZ, w tym przeciwko Adamowi Jaroszowi. Akta te zawierają m.in. protokoły przesłuchań kilku podejrzanych i kilku świadków. IPN Lu 0364/22 (3995/III, Śl-2052).
Adam Jarosz pseud. "Żbik" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami WiN, NSZ i zbrojnego antykomunistycznego podziemia w aktach Wydz. "C" KW MO w Lublinie z roku 1973-1984 zatytułowanych "Charakterystyka nr 20". Ta charakterystyka dot. przede wszystkim zbrojnych oddziałów organizacji Wolność i Niezawisłość - działających w latach 1944-1947 na terenach woj. lubelskiego i woj. rzeszowskiego pod dowództwem mjr Hieronima Dekutowskiego pseud. "Zapora". W kwestionariuszu osobowym dot. Adama Jarosza pseud. "Żbik" (kwestionariusz nr 14 w tomie 3) zapisano między innymi, że ww. "po wyzwoleniu nie wyszedł z konspiracji NSZ (...) pełnił funkcję komendanta placówki NSZ Biała. Werbował do tej organizacji nowych członków, m.in. swoich braci [w tym Edwarda ur. w sierpniu 1930]. Brał udział w szeregu napadach terrorystyczno-rabunkowych (...). Wiosną 1945 r. wstąpił do bandy NSZ pod dowództwem >Jania<, a następnie >Błyska< (...). Po ujawnieniu się dn. 15 IV 1947 r. nie zaniechał wrogiej działalności (...). W 1948 r. w czasie potyczki z placówką ORMO we wsi Otrocz został ranny. Prawdopodobnie wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie się ukrywa pod fałszywym nazwiskiem". IPN BU 0187/20 t. 3 (Charakterystyka Nr 20, p. 20).
.