Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Supiński
Miejsce urodzenia: Brzeziny gm. Mońki pow. Białystok
Data urodzenia: 21-04-1930
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Bronisław Supiński (ur. w kwietniu 1930) od wiosny 1950 był współpracownikiem, a od lipca do października 1950 partyzantem oddziału antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) pod dowództwem ppor. Stanisława Grabowskiego pseud. "Wiarus"/ "Szalony" - na terenie pow. białostockiego i pow. Wysokie Mazowieckie. Nosił pseudonim "Brzeziniak". Bronisław Supiński dowodził samodzielną grupą zbrojnych konspiratorów we wsi Brzeziny i jej okolicy. Bronisław Supiński pseudonim "Brzeziniak" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach PUBP Mońki oraz PUBP i WUBP w Białymstoku z lat 1950-1953. Zapisano w nich między innymi, że Bronisław Supiński jako "członek bandy terrorystyczno-rabunkowej >Wiarusa<" "brał udział w napadach z bronią w ręku", został „zatrzymany dn. 17 X 1950 r. przez Wydz. III WUBP Białystok" (raniony w walce i ujęty we wsi Brzeziny pow. Białystok przez grupę operacyj­ną UB-KBW) i wyrokiem "WSR Białystok z 6 VI 51 r. skazany na dożywotnie więzienie". W ww. obławie UB i oddziału KBW na trzech partyzantów, przeprowadzonej w gminie Trzcianne w dniach 17-19 października 1950, zostali zabici dwaj podkomendni "Brzeziniaka": Henryk Duchnowski pseud. „Wróbel” i Stanisław Januszczyk pseud. „Dąb” (żołnierze NZW już w latach 1945-1947). W tzw. kartotece skazanych zapisano, że Bronisław Supiński został zwolniony z więzienia "warunkowo" dn. 22 października 1964. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Bronisław Supiński pseudonim "Brzeziniak" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach KW MO w Białymstoku z roku 1976 zatytułowanych "Charakterystyka nr 13". To opracowanie dot. zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem ppor. Stanisława Grabowskiego pseud. "Wiarus"/ "Szalony" i następnie pod dowództwem chor. Kazimierza Wieczorkiewicza „Ordona” - działającego od maja 1947 do grudnia 1952 na terenie powiatów Łomża i Wysokie Mazowieckie oraz pow. białostockiego. Zapisano między innymi (na str. 13 w t. 1), że Bronisław Supiński "ma przełomie kwietnia i maja 1950 r. ulegając wpływom wrogiej propagandy o mającej nastąpić III wojnie światowej zorganizował 4-osobową grupę bandycką i prowadził działalność terrorystyczno-rabunkową. Następnie nawiązał kontakt z >Wiarusem< i podporządkował się jego rozkazom (...). W dniu 17 X 1950 r. w wyniku operacji UB i KBW we wsi Brzeziny gmina Trzcianne został ranny, a następnie ujęty". IPN Bi 019/7 t. 1-3.
Bronisław Supiński figuruje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych UB z PUBP Białystok oraz WUBP i KW MO w Białymstoku z lat 1949-1954. Akta te dot. rozpracowania i likwidacji kilku zbrojnych oddziałów antykomunistycznego podziemia działających na terenie pow. Białystok, w tym oddziału NZW pod dowództwem por. Stanisława Grabowskiego pseud. "Wiarus". Akta te zawierają m.in. charakterystykę sprawy krypt. "Bałtyk" (rozpracowania komendy powiatowej NZW), schemat łączności NZW oraz spis członków NZW na terenie pow. Białystok, akt oskarżenia p-ko aresztowanemu Bronisławowi Supińskiemu, meldunki i raporty kilku jednostek UB i MO, doniesienia tajnych informatorów UB. IPN Bi 011/19 (159/IV).
Bronisław Supiński pseudonim "Brzeziniak" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych UB z PUBP Łomża oraz WUBP i PUBP w Białymstoku z lat 1948-1953 zarejestrowanych jako "Sprawa Obiektowa". Sprawa ta dot. zaplanowanego rozpracowania i likwidacji zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem ppor. Stanisława Grabowskiego pseud. "Wiarus", w tym 4-osobowej grupy partyzantów dowodzonej w roku 1950 przez Bronisława Supińskiego. Akta te zawierają m.in. plany operacyjne UB, meldunki i raporty kilku jednostek UB i MO (w tym obszerny raport naczelnika Wydz. III WUBP w Białymstoku z dn. 15.10.1950 dot. m.in. grupy dowodzonej przez Bronisława Supińskiego), charakterystykę i spisy członków i współpracowników ww. oddziału oraz doniesienia tajnych informatorów UB. IPN Bi 011/22 t. 4 (161/IV), IPN Bi 011/27 (168/IV/B).
Bronisław Supiński pseudonim "Brzeziniak" figuruje wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledczych UB z WUBP w Białymstoku z roku 1950-1951. Zapisano w nich, że Bronisław Supiński był podejrzany i oskarżony o to, że od czerwca 1950 do dn. 17.10.1950 "usiłował przemocą zmienić ustrój Państwa Polskiego poprzez przynależność do organizacji NZW". Był także oskarżony m.in. o to, że w dn. 15 czerwca 1950 r. na szosie Łomża-Wizna uczestniczył w napadzie na funkcjonariusza MO i kierowcę - eskortujących przewóz pieniędzy komunistycznej Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w wys. 1,5 mln zł, które następnie oddział Supińskiego zabrał. IPN Bi 07/1182 (1941/III).
Akta Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1951-1952w sprawie karnej p-ko Bronisławowi Supińskiemu, który został oskarżony między innymi o dokonanie sześciu napadów i "gwałtownych zamachów" z bronią w ręku. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z dn. 6 czerwca 1951 Bronisław Supiński został skazany na dożywotnie więzienie. IPN Bi 212/4205 (Sr 501/51).
.