Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef Jerzy
Nazwisko: Rappke
Miejsce urodzenia: Świecie
Data urodzenia: 07-02-1953
Imię ojca: Ryszard
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Z zapisu na Karcie E-14 z Kartoteki Ogólnoinformacyjnej wynika, że Józef Rappke działając w oparciu o Ustawę o Amnestii, w dniu 15.08.1983 zgłosił się do Wydziału Śledczego WUSW w Szczecinie i oświadczył iż od sierpnia 1982 wspierał finansowo żonę jednego z czołowych działaczy NSZZ "Solidarność, który w tym czasie był internowany. Pieniądze pochodziły z dobrowolnych składek pracowników Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. W ocenie w/w była to pomoc humanitarna, a nie jak to określano w stanie wojennym wykroczenie. Brak bardziej szczegółowych informacji dotyczących dalszego biegu sprawy. Karta E-14 z Kartoteki Ogólnoinformacyjnej.
W 1986 roku została założona przez Pomorską Brygadę WOP sprawa o krypt. "Rybak". Dotyczyła ona Józefa Rappke podejrzanego o kontynuowanie "działalności antypaństwowej". Z w/w przeprowadzono rozmowę i sprawę zakończono 17.03.1986. Materiały złożono do archiwum WUSW w Szczecinie w dniu 21.04.1986 pod sygn. 16302/II. Materiały archiwalne o sygn. 16302/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.