Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Karol
Nazwisko: Kostrubiec
Miejsce urodzenia: Zamość
Data urodzenia: 28-09-1952
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Alicja
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia SOS)/ Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Pogorzelcy" (nr rej. 8827), do których włączono dokumenty innych spraw, m.in. z SOS krypt. "Szatnia" (nr rej. 7556), SOR krypt. "Nietoperz" (nr rej. 9453), SOR krypt. "Parapet " (nr rej. 11259), prowadzonych przez Wydział IV i Wydział VI WUSW Zamość, piony: IV, V i VI RUSW Tomaszów Lubelski. Wszystkie sprawy dotyczyły „działalności noszącej znamiona działalności antypaństwowej na bazie struktur b. >S[olidarności]< RI”. W materiałach znajduje się „Notatka służbowa z rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej” przeprowadzonej z Karolem Kostrubcem, sporządzona dnia 14.07.1988 przez funkcjonariusza Referatu VI RUSW Tomaszów Lubelski. Jak podano, „podstawą do przeprowadzenia” tejże rozmowy „był fakt zakwestionowania w mieszkaniu ww. w dniu 10.06.1988 kilku sztuk nielegalnych wydawnictw oraz znaczków poczty >S[olidarności]<, jak również dane operacyjne wskazujące, iż Kostrubiec Karol był w posiadaniu kilkudziesięciu sztuk ulotek antywyborczych, rozkolportowanych następnie na terenie gminy Komarów i Tyszowce”. Akta o sygn. IPN Lu 077/829 (2387/II).
Akta sprawy kontrolnej krypt. „Pogorzelcy” (nr rej. 95078), prowadzonej przez Departament VI MSW w odniesieniu do Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia/ Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Pogorzelcy” (nr rej. 8827), którą wszczął RUSW Tomaszów Lubelski „w celu potwierdzenia uzyskanych informacji agenturalnych, mówiących o istnieniu na terenie gminy Komarów i Tyszowce nieformalnej grupy opozycyjnej, zorganizowanej na bazie b. działaczy NSZZ RI >S[olidarność]<”. Znajdują się tu egzemplarze dokumentów wytworzonych przez RUSW Tomaszów Lubelski i WUSW Zamość w toku realizacji SOS/SOR „Pogorzelcy”, jak wnioski, analizy, informacje, meldunki, szyfrogramy. W „Meldunku operacyjnym” Naczelnika Wydziału VI WUSW Zamość z dnia 19.07.1988 podano, że 10.06.1988 w miejscu zamieszkania Karola Kostrubca dokonano przeszukania, w wyniku którego „zakwestionowano 5 sztuk nielegalnych wydawnictw typu biuletynowego i bloczek znaczków pocztowych >S[olidarności]<”. Akta o sygn. IPN BU 0364/343 (5724/K).
Akta Sprawy Obiektowej (SO) krypt. „Rady” (nr rej. 14088), prowadzonej przez Wydział III WUSW Zamość w 1988 roku, założonej w celu „kompleksowej ochrony operacyjnej” przebiegu kampanii przedwyborczej oraz wyborów do rad narodowych na terenie woj. zamojskiego. Wzmianki na temat Karola Kostrubca znajdują się w dwóch dokumentach i odnoszą się do wskazania go jako kandydata na radnego Gminnej Rady Narodowej, a następnie „wykreślenia” jego kandydatury przez Gminne Kolegium Wyborcze w Tyszowcach. W notatce służbowej dot. zebrania przedwyborczego w miejscowości Przewale z dnia 30.05.1988, sporządzonej przez funkcjonariusza Wydziału III WUSW Zamość w oparciu o informacje od funkcjonariusza RUSW Tomaszów Lubelski, omówiono „zebranie kandydatów na radnych z wyborcami”, które odbyło się 29.05.1989. Znaczną część notatki poświęcono „pisemnemu protestowi”, jaki złożyli Józef Bondyra i Karol Kostrubiec, żądając w szczególności „wyjaśnień, jakimi kryteriami kierowało się GKW w Tyszowcach” w doborze kandydatów na radnych i dlaczego „niektórych kandydatów” nie umieszczono na listach wyborczych. W materiałach znajduje się także szyfrogram Zastępcy Szefa RUSW Tomaszów Lubelski ds. SB z dnia 19.08.1988, w którym wymieniono K. Kostrubca jako kandydata do GRN w Tyszowcach, związanego z „prowadzącym nielegalną działalność polityczną” Józefem Bondyrą. Jak wynika z dokumentu, Gminne Kolegium Wyborcze w Tyszowcach wykreśliło jego kandydaturę, a protest w tej sprawie uznało za niesłuszny. Akta sprawy złożono do archiwum pod sygn. 60/IV. Akta o sygn. IPN Lu 0122/26 t. 1, 3 (60/IV).
Teczka Kierownika Sztabu WUSW Zamość, powołanego w celu „organizacji i koordynacji zabezpieczenia obchodów uroczystości w dniach 1-3 maja oraz kampanii wyborczej i wyborów do rad narodowych” w 1988 roku. W opracowanej w RUSW Tomaszów Lubelski „Ocenie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie tomaszowskim w okresie 23.05-28.05” z dnia 28.05.1988, Karol Kostrubiec został wymieniony w kontekście skreślenia go przez Gminne Kolegium Wyborcze w Tyszowcach z listy kandydatów do GRN oraz w związku z protestem, skierowanym do GKW w sprawie kryteriów zatwierdzania kandydatów na radnych, którego był sygnatariuszem wraz z Józefem Bondosem. Ponadto w „Informacji dot. sytuacji społeczno-politycznej kształtującej się w woj. zamojskim przed wyborami do rad narodowych” z dnia 15.06.1988, podpisanej przez Kierownika Zespołu Polityczno-Wychowawczego WUSW Zamość, podano, że w dniu 10.06.1988 u Karola Kostrubca, należącego do "b. aktywistów" NSZZ "Solidarność" RI, przeprowadzono przeszukanie, w wyniku którego odnaleziono ulotki „o treści antywyborczej”. Akta o sygn. IPN Lu 0252/99 (239/99).
.