Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Kutryb
Miejsce urodzenia: Oborczyska, gm. Baranowo, pow. Ostrołęka
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Stanisław
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Kutryb (ur. w roku 1926) od roku 1947 do czerwca 1948 był początkowo współpracownikiem, a od stycznia 1948 żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Ostrołęka, Przasnysz i sąsiednich. Nosił pseudonim "Wiatr". W okresie od stycznia do kwietnia 1948 Jan Kutryb walczył z komunistycznymi okupantami w szeregach leśnego patrolu NZW - między innymi pod dowództwem Stanisława Dykty pseud. "Dłoń". Jan Kutryb pseud. "Wiatr" figuruje w zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach UB z WUBP/ KW MO w Warszawie i PUBP Ostrołęka z lat 1948-1955. Zapisano w nich między innymi, że Jan Kutryb pseud. "Wiatr" został "zabity w akcji" grupy operacyjnej UB i oddziałów KBW w dniu 24 czerwca 1948 (w lasach pomiędzy wsiami Gleba i Kierzek, pow. Ostrołęka - w czasie ataku wojsk KBW i funkcjonariuszy PUBP na schrony sztabu Okręgu XVI NZW). Wraz z 22-letnim Janem Kutrybem poległo wówczas w zbrojnej walce z komunistycznym KBW i UB także trzech innych partyzantów NZW: Kazimierz Borzymowski pseud. „Tur”, Władysław Buraczewski pseud. "Dąb" i Władysław Mydło pseud. "Bohun". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Jan Kutryb pseud. "Wiatr" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w materiałach KW MO w Olsztynie z lat 1973-1982 zatytułowanych „Charakterystyka nr 66”. Ta charakterystyka dot. struktur i członków Okręgu XVI NZW - w latach 1946-1949 obejmującego swoją niepodległościową działalnością m.in. tereny pow. Ostrołęka, pow. Przasnysz i pow. Szczytno. Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Olsztynie. W kwestionariuszu dot. Jana Kutryba pseud. "Wiatr" zapisano między innymi, iż ww. to "od stycznia 1948 r. członek [leśnego oddziału] NZW pod dowództwem Kąkli Witolda pseud. >Drzymała<, następnie Dykty Stanisława pseud. >Dłoń< (...). Dnia 2 kwietnia 1948 r. przydzielony do ochrony sztabu okręgu NZW [pod dowództwem] >Lasa<. Na uzbrojeniu posiadał PP-szę, nr brak. Dnia 24 czerwca 48 r. został zabity w czasie likwidacji sztabu okręgu NZW" (przez wojskowe oddziały KBW i UB). IPN BU 0182/65 t. 2 (Charakterystyka nr 66, p. 352), IPN Bi 065/6 t. 3 (777/IV).
Jan Kutryb pseud. "Wiatr" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach KW MO w Warszawie z lat 1978-1984 zatytułowanych „Charakterystyka nr 64, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Okręg Warszawski nr XVI”. Ta charakterystyka dot. struktur, członków i działań Okręgu XVI NZW - w latach 1946-1949 obejmującego swoją antykomunistyczną działalnością m.in. tereny pow. Ostrołęka, pow. Maków Maz., pow. Przasnysz i pow. Ciechanów. Te materiały, w tym przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Warszawie. W kwestionariuszu dot. Jana Kutryba pseud. "Wiatr" zapisano między innymi, iż ww. to "od bliżej nieustalonego okresu członek NZW Okręgu XVI pod dowództwem Kozłowskiego Józefa pseud. >Las<. Był w bandzie Szyszko Bolesława pseud. >Klon<. Uciekł z aresztu (brak bliższych danych)". IPN BU 0180/80 t. 15 (Charakterystyka nr 64, p. 102).
.