Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Roman Wojciech
Nazwisko: Bryś
Miejsce urodzenia: Słocina
Data urodzenia: 17-01-1912
Imię ojca: Piotr
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Informacje dot. Romana Brysia znajdują się w materiałach Sprawy Obiektowej (SO) dot. żołnierzy i oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie prowadzonej przez WUBP, a następnie WUdsBP i KW MO w Rzeszowie prawdopodobnie od 1947 roku. Materiały złożono do Wydziału "C" KW MO w Rzeszowie 22.12.1972 pod sygn. 136/IV. W teczce znajduje się dokumentacja związana ze służbą wojskową Romana Brysia. Ww. brał udział w kampanii wrześniowej (walczył pod Jarosławiem na tzw. linii Sanu). Od 1941 roku w Armii Andersa. Walczył w kampanii włoskiej (bitwa pod Monte Cassino, walki nad rzeką Senio, walki nad Adriatykiem, bitwa o Bolonię). Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, a także szeregiem odznaczeń brytyjskich. Służbę zakończył w stopniu sierżanta i w 1947 roku powrócił do Polski. IPN Rz 053/165 t. 2 (136/IV).
W wyniku dodatkowej kwerendy w archiwum Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie odnaleziono informacje dot. Romana Brysia zawarte w Kartotece Jeńców Wojennych. Ww. został 19.09.1939 wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Od 04.10.1939 przebywał w łagrze.
.