Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mirosław
Nazwisko: Bartkowiak
Miejsce urodzenia: Szczecin
Data urodzenia: 09-01-1951
Imię ojca: Kazimierz
Imię matki: Urszula
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kwestionariusz Ewidencyjny (KE) krypt. „Burłak”, nr rej. Sz 28495 prowadzony był przez Wydz. V WUSW w Szczecinie w latach 1984-1986. Sprawa dotyczy figuranta, który został objęty kontrolą operacyjną - pracownika Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (WPKM) w Szczecinie podejrzanego o nielegalną działalność w strukturach "Solidarności" oraz kolportaż ulotek i nielegalnych wydawnictw. Mirosław Bartkowiak przechodzi w sprawie jako osoba działająca w nielegalnych strukturach związkowych oraz zajmująca się kolportowaniem ulotek i bezdebitowych wydawnictw. Kwestionariusz zakończono w związku ze zwolnieniem z WPKM głównego figuranta sprawy. Materiały złożono do archiwum pod sygn. 16365/II. Mirosław Bartkowiak miał być jednak dalej inwigilowany w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. "Alpaga". IPN Sz 0053/24 (16365/2) mikrofilm.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Gracz", nr rej. Sz 27363 prowadzona przez Wydz. V WUSW w Szczecinie w okresie 7.10.1983 - 17.12.1985. Sprawa początkowo zarejestrowana została jako Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS), a od 02.03.1984 prowadzona jako SOR "Gracz", nr rej. Sz 27363. Założona została w związku z utworzeniem przez pracowników WPKM Szczecin "nielegalnych struktur związkowych", które zajmowały się kolportażem ulotek oraz innych wydawnictw bezdebitowych wśród zatrudnionych. Ponadto grupa organizowała zbiórką funduszy na prowadzenie podziemnej działalności i pomoc rodzinom osób zaangażowanych w nielegalną działalność. Mirosław Bartkowiak pojawia się w aktach jako aktywny członek tej grupy. Brał udział w kolportowaniu wspomnianych materiałów jak i zbieraniu składek. Z figurantami przeprowadzono rozmowę ostrzegawczą. Sprawę zakończono i zarchiwizowano pod sygn. 16917/II. Akta wybrakowano - analizy ze sprawy dołączono do KE "Burłak". Mirosław Bartkowiak jak i pozostali członkowie wspomnianej grupy poddani zostali kontroli operacyjnej w ramach odrębnych kwestionariuszy. Materiały o sygn. 16917/II wybrakowano. Wpis na podstawie informacji zawartych w materiałach IPN Sz 0053/24 (KE "Burłak").
Kwestionariusz Ewidencyjny (KE) kryp. „Burłak” dotyczył figuranta wcześniej zakończonej Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Gracz” ( nr rej. Sz 27363), pracownika WPKM. Sprawa „Gracz” została zamknięta po przeprowadzeniu rozmów ostrzegawczych ze wszystkimi osobami zaangażowanymi, jednak miały być one poddane dalszej kontroli operacyjnej w ramach kwestionariuszy ewidencyjnych. KE „Burłak” tak samo jak SOR „Gracz” dotyczył nielegalnej działalności związkowej prowadzonej od czerwca 1983 na terenie WPKM w Szczecinie. Osoby zaangażowane podejrzane były o kolportaż nielegalnych wydawnictw, m.in. „Grot", „Informacje bieżące”, „Tygodnik wojenny”, „Tygodnik Mazowsze”. Grupa ta, której członkiem był m.in. Mirosław Bartkowiak zajmowała się zbiórką pieniędzy na wsparcie działalności podziemia oraz członków rodzin działaczy, którzy weszli w konflikt z prawem, zostali zwolnieni dyscyplinarnie z pracy. Mirosław Bartkowiak został zarejestrowany w dniu 16.08.1984 przez Wydział V WUSW w Szczecinie pod numerem Sz 28496 w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) „Alpaga”, jako podejrzany o "wrogą działalność w środowiskach szczecińskich zakładów pracy". Sprawę zakończono po przeprowadzeniu z podejrzanym rozmowy ostrzegawczej w dniu 4.11.1985 r. Materiały złożono do archiwum pod sygn. 16125/II, a następnie 11.10.1989 r. zostały one zniszczone protokołem brakowania (protokołu brak, informacja na podstawie karty Mkr-2 oraz dzienników rejestracyjnych). Z zapisów w dzienniku rejestracyjnym wynika, że był prawdopodobnie objęty rozpracowaniem w ramach innej sprawy już od 13.03.1984 (brak bliższych danych, prawdopodobnie dot. SOR "Gracz"). Materiały o sygn 16125/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.