Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Włodzimierz
Nazwisko: Boruński
Miejsce urodzenia: Łódź
Data urodzenia: 03-07-1906
Imię ojca: Jerzy
Imię matki: Berta
Dodatkowe informacje:

W PPR od 1 lutego 1946 r., następnie w PZPR. Aktor, dziennikarz, literat i tłumacz. W 1925 roku po ukończeniu prywatnego gimnazjum w Łodzi wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, po dwóch latach porzucił studia i rozpoczął pracę aktorską. Do wybuchu wojny pracował jako aktor i autor tekstów rewiowych. We wrześniu 1939 roku wyjechał do Lwowa, tam również był aktorem w rozmaitych zespołach artystycznych. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej zmobilizowany do Batalionu Robotniczego, z którym zawędrował w głąb Związku Sowieckiego. W lipcu 1942 r. zdemobilizowany w Baszkirii, w Ufie został mianowany radcą prawnym Związku Patriotów Polskich, jednocześnie był kierownikiem literacko-artystycznym klubu kolejowego w mieście Dioma, w pobliżu Ufy. W 1943 r. wstąpił do Wojska Polskiego, w szeregach II Armii WP przeszedł szlak bojowy, brał udział w walkach przy forsowaniu Nysy. Po wojnie zdemobilizowany w listopadzie 1945 r. i osiadł na Dolnym Śląsku. Prowadził oddział redakcji pisma PPR we Wrocławiu „Trybuna Dolnośląska". Od maja 1948 r. w Łodzi, tam pracował najpierw w „Kurierze Popularnym”, później w „Głosie Robotniczym” jako redaktor polityczny działu depesz. Od września 1949 r. w Warszawie gdzie utrzymywał się z pracy literackiej, przekładów z języka rosyjskiego. Ponadto aktor teatralny i filmowy, wystąpił m.in. w serialu „Lalka”, filmie „Mrzonka".
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 324, s. 1, 2, 4, 5, 8.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Powiatowy i Miejski Lubań PPR 02-1946 04-1948 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 324, s. 1, 8.
.