Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Piaskowski
Miejsce urodzenia: Żelechów
Data urodzenia: 21-04-1901
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W PZPR od grudnia 1948 r. wcześniej w PPS od 1922 r. prawnik z wykształcenia, ukończył Uniwersytet Warszawski w 1939 r. Do gimnazjum uczęszczał w okresie pierwszej wojny światowej (bliższych danych brak). Już w okresie nauki zaangażował się w działalność samokształceniową w kółku socjalistycznym. W związku z działalnością polityczną wydalony ze szkoły, po czym powołany do służby wojskowej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej na froncie litewskim, zdemobilizowany jesienią 1921 r., utrzymywał się z dorywczych prac: dozorcy w kinie kolejowym, kasjera i kierownika kina, robotnika przy odmierzaniu torfu. W 1926 roku po eksternistycznym zdaniu matury rozpoczął pracę w Związku Zawodowym Robotników Rolnych, następnie w Związku Zawodowym Małorolnych w Warszawie. W 1935 roku po wygranej PPS w wyborach miejskich w Radomiu i złożeniu mandatu radnego zatrudnił się jako referent w Zarządzie Miejskim w Radomiu. W tym czasie nawiązał kontakt z KPP i wstąpił do Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom (MOPR), w związku z tym w końcu 1936 roku usunięty z PPS. Także w tym roku zorganizował, wraz z kilkoma członkami lewicy związkowej ZZ Pracowników Samorządowych i Instytucji Użyteczności Publicznej, strajk pracowników miejskich, za co został skazany na rok więzienia. Podczas okupacji ukrywał się wraz z rodziną na wsi do 1941 r. Od lata 1941 roku w Związku Walki Zbrojnej (późniejsza Armia Krajowa) był kolporterem prasy. W tym też czasie wyjechał do Garwolina i pod zmienionym nazwiskiem pracował w Radzie Głównej Opiekuńczej, początkowo jako buchalter, później kierownik biura, jednocześnie redagował tygodnik AK „Apel". Z powodu nieporozumień na tle politycznym z miejscową komendą AK skontaktował się z RPPS, latem 1944 r. wstąpił do PPS-u, następnie podjął pracę w PKWN w Resorcie Informacji i Propagandy. Od grudnia 1944 poseł do Krajowej Rady Narodowej. W styczniu następnego roku pełnomocnik rządu do organizowania administracji na terenie Kielecczyzny, następnie p.o. wojewody kieleckiego. Od kwietnia 1945 r. pełnomocnik rządu na województwo wrocławskie i wojewoda do grudnia 1948 r. Od 8 marca 1949 r. przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. W PPS członek Rady Naczelnej od 1945 r. w następnym roku członek Centralnego Komitetu Wykonawczego partii, do grudnia 1948 r.
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 19442, s. 3, 6, 11-12, 13; Karta EO-4-A z Kartoteki ogólnoinformacyjnej MSW EAKOI_BU_4_213_0541.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Olsztyn PZPR 13-06-1949 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 19442, s. 12.
Członek Komitet Wojewódzki Olsztyn PZPR 13-06-1949 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 19442, s. 12.
.